
Brytyjski krążownik HMS Cassandra zatonął 5 grudnia 1918 roku. Powodem zatonięcia była detonacja miny morskiej. Większość z osób na pokładzie została uratowanych przez towarzyszące statkowi niszczyciele. Zginęło w sumie 11 osób - dziesięć bezpośrednio po wybuchu, a jeden z marynarzy w trakcie akcji ratunkowej, bo wypadł za burtę. Statek zatonął w pobliżu Saaremaa, wyspy w Estonii.
Niedawno okazało się, że z wraku Cassandry wycieka paliwo. W chwili zatonięcia statku na pokładzie było ok. 780 ton. Większość paliwa pozostała we wraku – podał portal The Baltic News, cytując Ministerstwo Klimatu Estonii.
Wyciek jest mały i powolny, więc paliwo docierające na powierzchnię rozprasza się pod wpływem fal i światła słonecznego. Widoczne są tylko niewielkie plamki rozcieńczonego paliwa – powiedział Kaspar Anderson, doradca w departamencie środowiska morskiego Ministerstwa Klimatu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Wraki w wodach Estonii. Czy są zagrożeniem?
Wycieku tego rodzaju nie można wykryć za pomocą satelit, ani przez nadzór powietrzny. Estońskie służby monitorują wrak. Przygotowywano także plan wydobycia paliwa z HMS Cassandry. Okazuje się, że w wodach Estonii są aż 54 wraki i stanowią zagrożenie dla środowiska. Przebadano już trzynaście z nich.
Unieszkodliwianie takich niebezpiecznych wraków, w tym opróżnianie ich, jest uważane za kosztowny proces wysokiego ryzyka, podejmowany tylko wtedy, gdy sytuacja może stać się potencjalnie niebezpieczna dla ludzi lub środowiska — napisał portal The Baltic News.
Źródło: The Baltic News
mm