Pandemia całkowicie zmieniła nasze życie. Najbardziej brakuje nam kontaktu z innymi

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Polakom podczas pandemii najbardziej doskwiera samotność spowodowana m.in. zamknięciem miejsc, gdzie zwykle nawiązywali i podtrzymywali kontakty towarzyskie.
Polakom podczas pandemii najbardziej doskwiera samotność spowodowana m.in. zamknięciem miejsc, gdzie zwykle nawiązywali i podtrzymywali kontakty towarzyskie. Oskar Nowak/ Polska Press
Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Pracujemy z domu, w szkołach wprowadzono zdalny tryb nauczania, a miejsca w których spędzaliśmy wolny czas zostały zamknięte z powodu obostrzeń. Co trzeciemu Polakowi brakuje spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Za przyjęciami urodzinowymi, weselami, chrzcinami czy komuniami w gronie rodziny tęskni 37 proc., a za spotkaniami w większej grupie znajomych 38 proc.

Ponadto skarżymy się również na brak możliwości uprawiania sportu na siłowniach, basenach czy kursach grupowych- wynika z badania Santander Consumer Banku, przeprowadzonego na potrzeby raportu „Polaków portfel własny – zakupy w dobie pandemii”. Ekspert zwraca uwagę, że Polakom podczas pandemii najbardziej doskwiera samotność spowodowana m.in. zamknięciem miejsc, gdzie zwykle nawiązywali i podtrzymywali kontakty towarzyskie, takich jak restauracje, kawiarnie czy siłownie.

– Izolacja doskwiera zwłaszcza osobom w wieku emerytalnym, które z racji wieku są najbardziej zagrożone negatywnymi skutkami koronawirusa i większość czasu spędzają w towarzystwie domowników. Młodsze osoby lepiej znoszą brak możliwości organizacji większego spotkania ze znajomymi. Na ten brak narzeka tylko co piąty z nich (22 proc.), być może są bardziej obeznani z nowymi technologiami, niż osoby w podeszłym wieku i obostrzenia nie przeszkadzają im tak w utrzymywaniu przyjacielskich relacji na odległość – tłumaczy Piotr Warda, Santander Consumer Bank.

Z kolei osoby młode najbardziej tęsknią za zbiorową aktywnością fizyczną uprawianą na siłowniach, w basenach czy kursach grupowych. Publiczna przestrzeń sportowa to nie tylko miejsce, gdzie można poprawić swoją sprawność, ale i nawiązywać kontakty z innym ludźmi. Niestety, ze względu na obowiązujące obostrzenia, obecnie praktycznie nie ma ku temu sposobności.

Poza obiektami sportowymi zamknięte są również restauracje, które były najchętniej odwiedzane przez najmłodszych ankietowanych w wieku 18-29 lat, którzy często traktowali je jako miejsce spotkań. Tęskni za nimi aż 37 proc. z nich. Najczęściej restauracji brakuje też mieszkańcom małych miast do 50 tys. mieszkańców, co jest pewnie związane m.in. z mniejszą dostępnością miejsc oferujących jedzenie na wynos oraz terenów spacerowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl