Pandemia. Piąta fala większa niż wszystkie poprzednie [ANALIZA]

Dorota Kowalska
Dorota Kowalska
Przed Omikronem w dużym stopniu chroni nas dopiero trzecia dawka szczepionki, ale tą w Polsce przyjęło niewiele ponad 20 proc. społeczeństwa
Przed Omikronem w dużym stopniu chroni nas dopiero trzecia dawka szczepionki, ale tą w Polsce przyjęło niewiele ponad 20 proc. społeczeństwa K_kapica_
Coraz więcej zakażeń koronawirusem, w tym zjadliwym wariatem Omikron. Jeśli przyrost zachorowań będzie tak gwałtowny, na przełomie stycznia i lutego możemy mieć ich nawet po kilkaset dziennie. Sytuacja jest na tyle poważna, że premier Mateusz Morawiecki chce o dalszych rozwiązaniach prawnych i systemowych w walce z pandemią rozmawiać z opozycją.

Te liczby muszą niepokoić. 34 088 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - to dane z niedzieli, szósty najwyższy dzienny raport od początku epidemii w Polsce. Do tej pory najwięcej zakażeń, ponad 40 000, odnotowano w sobotę.

Wiadomo też, że w Polsce wykryte zostały już 2232 przypadki wariantu omikron, co, jak podaje resort zdrowia, stanowi 35 procent wszystkich sekwencjonowanych próbek.

Omikron dominuje na świecie, w większości krajów Europy Zachodniej odpowiada już za 90 proc. zakażeń. We Włoszech w ostatniej chwili przygotowano przepisy umożliwiające zakażonym elektorom wybór prezydenta. W Szwajcarii rośnie kolejka pacjentów oczekujących na operacje. W Japonii od wykrycia pierwszego przypadku omikronu, a było to osiem tygodni temu, liczba infekcji koronawirusem zwiększyła się stukrotnie.

- Omikron dosięgnie prawie wszystkich, nie ma przed nim ucieczki - powiedział włoski wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri w wywiadzie dla telewizji RAI. Sileri nie ma wątpliwości, że do końca roku, o ile nie pojawi się nowy wariant koronawirusa, prawie cała populacja zetknie się z omikronem.

- Kto jest zaszczepiony, będzie bardziej chroniony i prawdopodobnie przejdzie zakażenie lżej, ale kto nie jest, stoi przed znacznie większym ryzykiem trafienia na intensywną terapię - dodał włoski wiceminister zdrowia.

Na całym świecie do niedzieli zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 zostało 350 milionów osób. Zmarło ponad pięć i pół miliona z nich. Omikron jest znacznie bardziej zakaźny, niż wcześniejsze warianty koronawirusa, skuteczniej też przełamuje ochronę zapewnianą przez wcześniejsze zakażenia lub szczepienie. Na szczęście szczepionki w dalszym ciągu działają, a dawka przypominająca przywraca ochronę w dużym stopniu.

Władze poszczególnych państw już od miesięcy wprowadzają przeróżne ograniczenia epidemiczne: w wielu krajach wejście do restauracji, barów, kin, czy teatrów możliwe jest tylko za okazaniem paszportu covidowego, dowodu na przebycie COVID-19 albo negatywnego testu. Wymagane jest także zakrycie twarzy i nosa oraz utrzymywanie dystansu podczas korzystania z transportu publicznego, we Włoszech, aby wejść do autobusu trzeba mieć także certyfikat covidowy obejmujący zaszczepionych, ozdrowieńców i posiadaczy negatywnego wyniku testu. We Francji od poniedziałku paszport szczepionkowy będzie wymagany w transporcie dalekobieżnym i międzyregionalnej komunikacji miejskiej.

W Polsce od 27 stycznia okres kwarantanny został skrócony do siedmiu dni (obecnie na kwarantannie przebywa prawie 900 tys. osób), w aptekach będą dostępne darmowe testy antygenowe, każdy kto będzie przetestowany pozytywnie, będzie mógł być w ciągu 48 godzin zbadany w domu przez lekarza pierwszego kontaktu.

- Przy tym wszystkim chcemy utrzymać możliwie wszystkie inne usługi medyczne, świadczenia medyczne, tak, by nie było sytuacji takiej, że ze względu na koronawirusa pozostała część służby zdrowia: onkologia, ortopedia i wszystkie inne - po prostu w dużym stopniu są zakłócone. Postaramy się zrobić wszystko, żeby uruchomić dodatkowe mechanizmy, które będą utrzymywały także aktywną, pozostałą część służby zdrowia - mówił w piątek podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Premier przyznał, że „piąta fala stała się faktem”, ale jest inna niż poprzednie.

- Różni się tym, że dzisiaj mamy do czynienia z wirusem nazywanym omikron, który jest dużo bardziej zaraźliwy od wcześniejszych wersji - zauważył Morawiecki. - To dlatego notujemy rekordy zakażeń i to dlatego musimy zmierzyć się z sytuacją nową, sytuacją inną, której do tej pory nie było - wskazał.

Morawiecki zaznaczył, że „wszystkie kraje dotknięte mutacją wirusa omikron notują rekordowe fale zakażeń”.

- Nie chcę spekulować, czy u nas będzie to 50 czy 100 tysięcy. Widziałem analizy i takie, i nawet sięgające 140 tysięcy dziennych zakażeń, ale będzie to na pewno bardzo dużo. Dlatego musimy się przygotować na to najlepiej jak potrafimy - oświadczył szef rządu.

Adam Niedzielski, minister zdrowia, już kilka dni temu mówił, że sytuacja jest dramatyczna.

- Ostatnie dwa dni możemy nazwać eksplozją epidemii COVID-19 - stwierdził 19 stycznia, kiedy liczba nowych zachorowań w ciągu doby zwiększyła się o ponad 60 proc. i przekroczyła poziom 30 tys. Z takimi liczbami nie mieliśmy do czynienia w czasie czwartej fali epidemii.

- A my tutaj dopiero zaczynamy piątą falę i od razu z takim mocnym akcentem - dodał minister zdrowia.

Jak ta fala może wyglądać? Kiedy nastąpi jej szczyt?

Minister Niedzielski tłumaczył, że możliwe są trzy scenariusze.

- Teraz realizuje się scenariusz bardzo gwałtownego przyrostu - zauważył, dlatego szczyt piątej fali spodziewany jest na przełomie stycznia i lutego. Pozostałe scenariusze, które nie zakładały tak gwałtownego wzrostu zakażeń, przewidywały jej szczyt na przełom lutego i marca.

Dr inż. Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW w rozmowie z Polską Agencją Prasową stwierdził, że pod koniec stycznia Omikron może stanowić nawet 90 proc. infekcji COVID-19. Należy liczyć się z tym, że tych zakażeń będzie dużo. I że będzie to fala szybko rosnąca - podkreślał dr Rakowski. - Uważamy, że liczba infekcji w szczycie kolejnej fali przekroczy 100 tys. dziennie, a może sięgnąć nawet 130-140 tys. dziennie. I mówimy tu o wykrytych testami zakażeniach, bo rzeczywistych infekcji w szczycie może być około 800 tys. dziennie - powiedział.

To, zdaniem lekarzy, może doprowadzić do przepełnienia szpitali, wielu z nas będzie musiało leczyć się w domach. Bo, co podkreślają lekarze, dopiero trzecia dawka szczepionki jest w stanie ochronić nas przed omikronem, a tę przyjęło w Polsce niewiele ponad 20 procent społeczeństwa.

- Trzecia dawka szczepionki chroni mniej więcej w 50 - 60 procentach przed łagodnym zachorowaniem z powodu Omikrona, natomiast w 90-95 procentach przed hospitalizacją i zgonem. Dlatego trzeba ludzi, szczególnie w wieku 40 plus, namawiać by tę trzecią dawkę przyjęli - mówi dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Sytuacja wydaje się na tyle poważna, że premier Mateusz Morawiecki ma w tym tygodniu spotkać się z opozycją, szefami klubów, kół parlamentarnych oraz szefami największych partii i rozmawiać o dalszych rozwiązaniach prawnych i systemowych w walce z pandemią.

Do spotkania w KPRM ma dojść przed najbliższym posiedzeniem Sejmu, najprawdopodobniej we wtorek.

Wśród tematów rozmów mają być omawiane rozwiązania zawarte w tzw. ustawie Hoca, które pozwolą m.in. na weryfikację szczepień przez pracodawców.

- Ze strony premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jest jednoznaczna deklaracja wsparcia dla tzw. ustawy Hoca i mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu ten projekt będzie finalizowany - mówił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pytanie, czy nie za późno. Jak twierdzą eksperci, działania prewencyjne należało podjąć dwa, nawet trzy miesiące temu. Dzisiaj, wydaje się, że jesteśmy w przededniu szczytu piątej fali pandemii, która nałożyła się na falę czwartą, bo w szpitalach wciąż przebywają chorzy zakażeni wariantem delta. Teraz dołączą do nich ci zainfekowani Omikronem, a to nie wróży dobrze.

Tymczasem od początku pandemii w Polsce potwierdzono 4 518 218 infekcji, zmarły 103 844 osoby.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl