Aktualizacja: Posłowie zmienili Regulamin Sejmu, dzięki czemu możliwe będzie powołanie przedstawicieli Sejmu do komisji ds. zwalczania pedofilii (przewodniczącego oraz trzech członków).
Zgodnie z przepisami, komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 ma być organem niezależnym od innych organów władzy państwowej i składać z siedmiu członków. Trzech z nich powołuje Sejm większością trzech piątych w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jednego członka powołuje Senat większością trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Oprócz tego po jednym przedstawicielu powołuje prezydent, premier i Rzecznik Praw Dziecka.
Dziś w Sejmie odbywa się debata nad komisją. Blok głosowań, podczas którego odbędą się głosowania nad członkami komisji, rozpocznie się o godz. 17.30.
Trójka członków już wybrana
Do tej pory swoich członków do komisji wskazali już prezydent, premier i Rzecznik Praw Dziecka. Mikołaj Pawlak powołał do komisji Błażeja Kmieciaka. Z kolei premier Mateusz Morawiecki wskazał do komisji Elżbietę Malicką, natomiast prezydent Andrzej Duda skierował do komisji Justynę Kotowską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej.
W ustawie zapisano, że w komisji mogą zasiadać, oprócz osób z wykształceniem prawniczym i medycznym oraz psychologicznym, także doktorzy, profesorowie i osoby, które zostały wcześniej odznaczone orderami państwowymi (m.in. Orderem Orła Białego i Virtuti Militari, Orderami Krzyża Wojskowego i Krzyża Niepodległości, Medalem za Długoletnią Służbę).
