Papież wydalił biskupa i 9 innych osób z ruchu peruwiańskiego. Powód? „Sadystyczne” nadużycia

Kazimierz Sikorski
Od dłuższego czasu papież Franciszek porusza się na wózku inwalidzkim.
Od dłuższego czasu papież Franciszek porusza się na wózku inwalidzkim. ABACA/Abaca/East News
Franciszek podjął niezwykłą decyzję o wydaleniu 10 osób – biskupa, księży i świeckich – z borykającego się z problemami ruchu katolickiego w Peru po tym, jak Watykan ujawnił nadużycia władzy.

Spis treści

Posunięcie przeciw kierownictwu Sodalitium Życia Chrześcijańskiego (stowarzyszenie życia apostolskiego na prawie papieskim, które założył w Peru dziennikarz Luis Fernando Figari w 1971, było następstwem decyzji papieża o wydaleniu założyciela grupy, Luisa Figari, gdy odkryto, że uprawiał on sodomię ze swoimi rekrutami.

Szeroka litania nadużyć

Watykańscy śledczy wykryli „nadużycia fizyczne, sumienia, duchowe, władzy i ekonomiczne w zarządzaniu. Grupa założona przez Figariego była wspólnotą świecką mającą rekrutować „żołnierzy dla Boga”. W szczytowym okresie liczyła 20 000 członków w Ameryce Południowej i USA. Miała ogromny wpływ na Peru.

Długo tuszowali skandale

Ofiary nadużyć Figariego złożyły skargę do archidiecezji Limy w 2011 r. Jednak ani lokalny kościół, ani Watykan, nie podjęły wtedy działań. Przełom nastąpił po tym, jak jedna z ofiar, Pedro Salinas, napisał książkę wraz z dziennikarką Paolą Ugaz opisującą praktyki Sodalitium w 2015 roku, zatytułowany „Pół mnisi, pół żołnierze”.

Zewnętrzne dochodzenie wykazało później, że Figari był „osobą narcystyczną, paranoiczną, wulgarną, mściwą, manipulującą, rasistowską, seksistowską i mającą obsesję na punkcie seksu”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
To Ja
Oto wielka tajemnica kociej wiary:

złoto, euro i dolary.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl