Para gejów w bajce powodem skargi do KRRiT. „Nic, tylko naśladować”
Głównym bohaterem emitowanej w Polsce od 2016 roku bajki „Harmidom” jest wychowywany w wielodzietnej rodzinie 11-latek. Jego najlepszym przyjacielem jest chłopiec, którego wychowuje małżeństwo gejów: Howard i Harold McBride. To właśnie ten wątek sprawił, że na serial wpłynęły skargi do KRRiT. Jedną złożyła osoba prywatna, a drugą „Ordo Iuris”.
Para gejów w bajce "Harmidom"
Podstawą prawną skargi Instytutu był art. 18 Konstytucji RP (definiujący małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny) oraz art. 18 pkt. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym „audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości”.
Instytut „Ordo Iuris” o złożeniu skargi poinformował też w swoim newsletterze, w którym mecenas Jerzy Kwaśniewski pisał:
Młody widz obserwuje związek homoseksualny, który robi wrażenie wspaniałej rodziny. Wszyscy są uprzejmi, empatyczni, mogą na siebie liczyć. Nic, tylko naśladować.
Stacja upomniana z powodu pary gejów w bajce
Portal OKO.press w sprawie złożonej skargi skontaktował się z rzeczniczką KRRiT, Teresę Brykczyńską. To ona zdradziła, że KRRiT otrzymała dwie skargi w sprawie bajki. Przekazała redakcji portalu także, że do nadawcy, czyli stacji Nickelodeon, skierowano pismo, w którym przypomniano o konieczności kwalifikowania audycji do poszczególnych kategorii wiekowych zgodnie z zaleceniami określonymi przez KRRiT. Przewodniczący KRRiT zwrócił się także do stacji o wystrzeganie się emisji materiałów, które prezentują sprzeczny z podlegającym ochronie prawnej w Polsce wzorcem model rodziny.
Dziewczynka czy chłopiec? Te popularne imiona są unisex. Szk...
Rzeczniczka KRRiT udzieliła także portalowi OKO.press informacji, że pismo miało jedynie formę upomnienia, a KRRiT nie nałożyła na Nickelodeon kary; przypomniała także, że żaden państwowy organ nie ma podstaw prawnych umożliwiających zakazywanie emisji jakichkolwiek przekazów w programach.