Parada Niepodległości to nieodłączny element obchodów Święta Niepodległości. W wielu miastach w kraju mieszkańcy wychodzą na ulicę, by celebrować wspólnie 11 listopada. Tak też było w Gdańsku - złożenie kwiatów, pokaz zabytkowych samochodów, wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni oraz hymnu państwowego.
Siedlecka Parada Niepodległości
Przed Gdańską Paradą Niepodległości o godzinie 9:00 ruszyła już po raz 10. Siedlecka Parada Niepodległości. Uczestnicy zebrali się na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Kartuskiej i Starodworskiej. Parada ruszyła w stronę Huciska ulicą Kartuską, a następnie przez Nowe Ogrody. W paradzie brali udział dr Karol Nawrocki Prezes IPN, wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, a także pomorscy samorządowcy. Przy pamiątkowych tablicach na historycznym budynku Komisariatu Generalnego RP zostały złożone kwiaty, jak i przy pomniku Jana III Sobieskiego. Następnie Siedlecka Parada złączyła się z Gdańską Paradą Niepodległości.
Gdańska Parada Niepodległości
Gdańszczanie zbierali się już od godziny 09:00 na placu Kobzdeja, gdzie otrzymali od organizatorów flagi i kotyliony. Ostatecznie Parada ruszyła o godzinie 10:30, a jej wymarsz zaingerował dzwon z kościoła św. Katarzyny. Parada przeszła ulicami: Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Targ Drzewny, Świętego Ducha, Kołodziejska, Tkacka, Długa aż na Długi Targ. Wśród uczestników dominowały barwy biało-czerwone barwy. Każdemu dopisywał dobry humor. W Paradzie Niepodległości wzięli udział mieszkańcy Gdańska, harcerze, samorządowcy i politycy, duchowni, wojskowi, uczniowie. Wszyscy wspólnie udali się na Długi Targ, gdzie odśpiewano dwie pieśni patriotyczne, a następnie o godzinie 12:00 odśpiewano hymn państwowy.
Narodowe Święto Niepodległości 2022 w Gdańsku. Program wydarzeń.
- 9.30: Wciągnięcie Flagi Narodowej na maszt na Górze Gradowej,
- 10.30: Bicie w dzwony kościoła św. Katarzyny (na rozpoczęcie przemarszu),
- Parada Niepodległości (formowanie od 9.00, start o 10.30),
- Odśpiewanie Hymnu Narodowego (po dojściu na Długi Targ, ok. godz. 12.00),
- Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan, Przyjaciół z Ukrainy i Białorusi na Długim Targu,
- Wspólne śpiewanie pieśni i piosenek (również na Długim Targu),
- Gra miejska na patriotycznych motywach, związanych z Polską i Gdańskiem (zapisy na Targu Węglowym oraz na www.parkowebno.pl),
- Specjalne spacery z przewodnikami miejskimi po miejscach ważnych dla polskiej tożsamości narodowej,
- Oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowana motywami patriotycznymi,
- Gadżety, w tym te przygotowane ręcznie przez Panie z Klubu Seniora Motława w Gdańsku: kotyliony i szaliki biało-czerwone,
- Śpiewniki z pieśniami i piosenkami "Na polską nutę",
- Zabytkowy tramwaj Konstal 105N będzie kursował na trasie Brzeźno-Siedlce. Pierwszy kurs z Brzeźna o godz. 10.00.
Tak przed wojną świętowano 11 listopada [archiwalne zdjęcia]
