Parada rozpocznie się w sobotę, 4 maja od godz. 13.30. Organizowana w Wolsztynie od 1991 roku Parada Parowozów jest jednym z najważniejszych wydarzeń kolejowych w Polsce i Europie. Każdego roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy turystów i miłośników kolejnictwa, sam Wolsztyn zaś staje się światową stolicą pary. Podczas wydarzenia w parowozowni prezentują się czynne lokomotywy parowe przybyłe z Polski i zagranicy. Niezwykle ciekawe są również towarzyszące paradzie przygotowania, będące jedyną w swym rodzaju okazją, by zapoznać się ze wszystkimi przybyłymi parowozami od strony technicznej - obserwując przeglądy i drobne naprawy, obrządzanie czy też przygotowywanie lokomotyw do jazdy.
Podczas tegorocznej parady zobaczyć będziemy mogli 10 pociągów. Trzy z nich na stałe stacjonują w Parowozowni Wolsztyn. Będą to: Ol49-59, Ol49-69, Pt47-65. Dwa pociągi przyjadą do Wolsztyna z Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce: Ty2-911 oraz TKt48-191. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej wystawi jeden model TKt48-18. TKh 05353 - ten model z kolei przyjdzie z Wrocławia gdzie opiekuje się nim Klub Sympatyków Kolei. Jeden parowóz przyjdzie do nas z Anglii i będzie to Beyer Peacock nr 1827. Co ciekawe, będzie to najstarszy pociąg uczestniczący w Paradzie, ponieważ został on wyprodukowany już w 1879 roku. Kolejne dwie lokomotywy będą z Niemiec: 35 1097-9 oraz 50 3648-8.
Chociaż parada odbywa się w sobotę, 4 maja, warto wybrać się do Wolsztyna także już w piątek na wieczorne widowisko "Światło, Para Dźwięk" - początek o godz. 22.
Warto także zaznaczyć, iż od 3 do 5 maja wstęp do Parowozowni będzie bezpłatny. Przez cały weekend majowy czynny będzie także sklep z pamiątkami.
Źródło - Wolsztyn.NaszeMiasto.pl: Jak wyglądać będzie Parada Parowozów i jakie maszyny na niej zobaczymy?
Zobacz, jak wyglądała Parada Parowozów w 2018 r.:
Zobacz też:
Najbardziej wkurzający pasażerowie, jakich spotkasz w pociągu
POLECAMY:
