Paryskie igrzyska bardzo udane. Jednak poważnie zaszkodziły francuskiej kulturze

Damian Świderski
Wikimedia Commons/Martin Falbisoner
Igrzyska olimpijskie w Paryżu przeszły do historii. Zdaniem wielu milionów kibiców z całego świata, były to wyjątkowe igrzyska olimpijskie. Rozgrywki sportowe opanowały nie tylko całą stolicę Francji, bo zawody piłkarskie, odbyły się na stadionach w innych miastach, a surfing gościł na Tahiti. Mimo takiego święta sportu we Francji Francuzi zanotowali straty. Chodzi tu o frekwencje w słynnych zbytkach kulturalnych, takich jak Wersal, Luwr czy Muzeum d'Orsay. Informację i dane podał we wtorek dziennik "Le Monde".
Igrzyska Olimpijskie - Itaka

Spis treści

Poważne straty frekwencyjne w Luwrze i Wersalu

We wtorek 13 sierpnia dziennik "Le Monde" opublikował dane, że słynne francuskie zbytki poważnie straciły na frekwencji. Na pierwszy ogień poszedł Wersal. Słynne miejsce, gdzie m.in. 28 czerwca 1919 roku podpisano Traktat Wersalski, odwiedziło o 25 proc. mniej gości niż przed igrzyskami. Luwr z kolei stracił aż 20 proc. gości w trakcie trwania igrzysk.

Straty zanotowało też Muzeum d'Orsay. Muzeum, w którym znajdują się kolekcje malarstwa z przełomu XIX i XX wieku m.in. straciła 29 proc. gości, a Galeria malarstwa w Oranżerii (Musee de l'Orangerie), gdzie znajdują się m.in. słynne "Lilie wodne" Claude'a Moneta aż 31 proc. Muzea te, jak i Luwr przewijały się co prawda w obrazkach podczas transmisji z igrzysk, ale to nie pomogło, mimo że muzea te i Luwr znajdują się w samym centrum stolicy Francji. Inne muzea w Paryżu, także straciły od 20 do nawet 35 proc. gości.

Co powodem takich strat frekwencyjnych?

"Le Monde" sądzi, że tak potężny spadek zainteresowania, to m.in. środki bezpieczeństwa, jaki wprowadzono w Paryżu na czas igrzysk. Tuż przed ceremonią igrzysk na Sekwanie 26 lipca, zamknięto nabrzeża rzeki oraz zamknięto niektóre stacje paryskiego metra.Są jednak miejsca kulturalne, które goście z całego świata, chętnie odwiedzali niż przed igrzyskami.

Wielki wzrost zanotowała Mennica Paryska. W miejscu tym wybijane były m.in. medale olimpijskie. Miejsce to zanotowało wzrost o 62 proc. w stosunku do danych sprzed dwóch tygodni przed rozpoczęciem igrzysk.

Źródło: "Le Monde"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piesiewicz nie będzie już prezesem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Damian
Bzdury, ludzie się obawiali zamachów terrorystycznych.
Wróć na i.pl Portal i.pl