Spis treści
Szef Telegrama aresztowany we Francji
Szef Telegrama, Pavel Durov (pisownia angielska), został aresztowany przez francuską policję na lotnisku Le Bourget jak tylko jego prywatny odrzutowiec wylądował na francuskiej ziemi.
39-letni miliarder został aresztowany na podstawie oskarżeń o przestępstwa związane z popularną aplikacją Telegram.
Śledztwo dotyczy rzekomo braku moderatorów na Telegramie, a Durov jest oskarżony o niepodjęcie kroków w celu ograniczenia przestępczego wykorzystania platformy.
Chodzi m.in. o brak współpracy z organami ścigania w sprawie handlu narkotykami, zamieszczaniem treści seksualnych z udziałem dzieci, a także oszustw.
Skąd pochodzi Pavel Durov?
Pavel Durov urodził się w Rosji, ale mieszka w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Posiada podwójne obywatelstwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Francji.
Platforma Telegram jest szczególnie popularna w Rosji, na Ukrainie i w byłych państwach Związku Radzieckiego.
Co ciekawe, aplikacja ta została zakazana w Rosji w 2018 r. po odmowie przekazania władzom danych użytkowników platformy. Jednak w 2021 r. zakaz cofnięto.
Telegram jest jedną z głównych platform mediów społecznościowych po Facebooku, YouTube, WhatsApp, Instagramie, TikToku i WeChat.
Telegram od 2013 r.
Durov założył Telegram w 2013 r. i opuścił Rosję w 2014 r. po odmowie spełnienia żądań rządu dotyczących zamknięcia społeczności opozycyjnych na jego platformie społecznościowej VKontakte, którą sprzedał w tym samym roku.
Platforma Telegram pozwala na tworzenie grup do 200 000 członków, co zdaniem krytyków i ekspertów, ułatwia wirusowe rozprzestrzenianie się dezinformacji i udostępnianie przez użytkowników treści spiskowych, neonazistowskich, pedofilskich lub związanych z terroryzmem.
Główne oskarżenia dotyczą jednak faktu, że Telegram nie posiada skutecznego systemu moderowania treści ekstremistycznych i nielegalnych. Jest on znacznie słabszy niż w przypadku innych firm mediów społecznościowych i aplikacji do przesyłania wiadomości.
Durov i Carlson
Niedawno Durov wyjawił amerykańskiemu dziennikarzowi - wielkiemu fanowi Władimira Putina - Tuckerowi Carlsonowi, że FBI nawiązało kontakt z inżynierem Telegrama, próbując potajemnie zatrudnić go do zainstalowania tzw. obejścia, które umożliwiłoby amerykańskim agencjom wywiadowczym szpiegowanie użytkowników platformy Telegram.
Źródło: BBC News, platforma X