Adam Bodnar zajął się sytuacją uczniów pełnoletnich, ponieważ to jeden z tematów, które młodzież porusza podczas spotkań z RPO najczęściej.
– „Pełnoletnia osoba powinna mieć prawo odmowy zgody na udzielanie informacji rodzicom o wynikach w nauce, usprawiedliwiania nieobecności, czy też dysponowania własnością” – napisał do kuratorów oświaty Mirosław Wróblewski, Dyrektor Zespołu RPO (w „dysponowaniu własnością” chodzi o przypadki rekwirowania uczniom smartfonów).
List trafił również do ŁKO. Mirosław Wróblewski pyta w nim, czy kuratorzy oświaty odnotowali skargi na naruszanie praw uczniów pełnoletnich przez szkoły na podległym im terenie. I co robią w przypadku otrzymywania takich skarg.
ŁKO udzielił odpowiedzi RPO 4 lutego. – Do Kuratorium Oświaty w Łodzi nie wpływają skargi na naruszenie praw uczniów pełnoletnich przez szkoły – poinformował nas w piątek (8 lutego) Grzegorz Wierzchowski.
A my przejrzeliśmy statuty obowiązujące w znanych liceach ogólnokształcących z naszego regionu.
W I LO w Łodzi „uczeń pełnoletni ma prawo zwrócić się do wychowawcy klasy z prośbą o usprawiedliwienie jego nieobecności ”. Przy zaznaczeniu, że „wychowawca na podstawie przedstawionej dokumentacji lub wyjaśnienia, podejmuje decyzję o usprawiedliwieniu bądź nieusprawiedliwieniu”. Podobnie jest w I LO w Piotrkowie.
IX LO w Łodzi też zauważa, że część młodzieży świętowała już „osiemnastkę”. Ale – według statutu – „nagminne zwalnianie się przez pełnoletniego ucznia z zajęć, błahe powody planowanych nieobecności, uchylanie się od wypełnienia przyjętych wcześniej zobowiązań mogą skutkować niewyrażeniem przez wychowawcę zgody na opuszczenie szkoły”.
Statut XXVI LO w Łodzi , opisując procedury usprawiedliwień, nie zauważa istnienia uczniów pełnoletnich. Za dziecko podpisuje się rodzic (choć jest „furtka”: że w przypadkach nieujętych statutem decyduje wychowawca z dyrektorem).
Odpowiednie fragmenty statutów liceów, które wymieniliśmy, znajdziecie w naszej galerii zdjęć.
Tak, czy inaczej, nie warto się zwalniać za często. Duży procent nieobecności to nieklasyfikowanie – konieczność zdawania testu z materiału z całego roku.
Zobacz też: Jak upchnąć podwójny rocznik w szkołach?