Piątek trzynastego. Mamy listę najpopularniejszych przesądów - są też pozytywne!

Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
Piątek trzynastego w ciągu każdego roku przypada co najmniej raz, a maksymalnie trzy razy. W 2024 roku będzie jeszcze w grudniu. W 2025 roku będzie raz - w czerwcu. Choć przesądów z tym związanych jest wiele, zachowajmy rozsądek.

- Kiedyś tak miałam, że w piątek trzynastego jak prowadziłam samochód i widziałam idącego chodnikiem albo kręcącego się przy ulicy czarnego kota, to się zatrzymywałam na poboczu, w zatoczce albo na parkingu i czekałam aż ten kot przebiegnie drogę innemu kierowcy. Byłam wtedy spokojna, że inny kierowca zabrał mojego pecha. To było naprawdę męczące. Znajomi się ze mnie śmiali, że w ogóle nie powinnam w piątki trzynastego wychodzić z domu. Od kilku lat samochodem już nie jeżdżę. Poza tym mam w domu dwa czarne koty, więc w piątki trzynastego na pewno wiele razy przejdą mi drogę. Już się tym przestałam stresować - śmieje się Czytelniczka z Bydgoszczy.

Jaka jest historia piątku trzynastego?

Jak czytamy w Wikipedii, strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckich słów paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty) i fobia (strach).

Istnieje pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. W rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli. Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX wieku.

Jak trzynastkę postrzega numerologia?

Numerologia stawia sprawę jasno. Pechowość piątku tłumaczono różnie, np. tym, że w piątek na krzyżu zmarł Jezus. Uważano też, że w piątek szatan jest bardziej aktywny, a czarownice w tym dniu tygodnia spotykają się, by odprawiać swoje obrządki.
Pechowa „trzynastka” to zupełnie inna historia. Ta liczba była i jest uznawana za symbol nieszczęścia i cierpienia w całej kulturze europejskiej.

Dlaczego? Chociażby dlatego, że podczas ostatniej wieczerzy było obecnych trzynastu apostołów, a tym trzynastym był Jezus, który umarł na krzyżu.

Numerologia również uważa, że zestawienie „jedynki” i „trójki” jest wyjątkowo niekorzystne.

Piątek Trzynastego - mamy listę najpopularniejszych przesądów

Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Taki sam status posiada w takich krajach jak: Polska, Estonia, Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja, Dania, Słowacja, Norwegia, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny.** Jakie są najpopularniejsze przesądy dotyczące piątku trzynastego? Zobacz w naszej galerii**

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kirk hammet
superstitious mother[wulgaryzm]er - tekstowo . p l
a
antyPiS
Zdarza się, że Śmigus-Dyngus wypada też trzynastego. Całe szczęście, że nie w piątek!
Wróć na i.pl Portal i.pl