Do szpitala w Tychach trafił w sobotę późnym wieczorem, w niedzielę rano stwierdzono zgon. Do szpitala trafił w stanie poważnym, z niewydolnością oddechową, ale był na własnym oddechu, nie wymagał respiratoterrapii. Otzrymywał leki, ale po kilku godzinach jego stan się pogorszył i, niestety, pacjent zmarł - powiedział dr Jarosław Madowicz, wiceprezes zarządu spółki Megrez zarządzającej szpitalem wojewódzkim w Tychach.
Żona zmarłego jest w domu. Pozostali członkowie rodziny zostali skierowani do tyskiego szpitala na badania.
- Ich stan nie zagraża życiu. Stan zmarłego był trudny od samego początku. Był to pacjent obciążony wiekiem i chorobami układu krążenia, a w takiej sytuacji wszelkie przebiegi chorób infekcyjnych zagrażają życiu - powiedziała dr n.me. Beata Puzanowska, kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Zmarły przebywał z osobami z Holandii około dziesięciu dni.
- Mamy tu taki okres wylęgania choroby, który najczęściej określany jest jako sześć-siedem dni, ale zdarzają się sytuacje, kiedy ten czas wydłuża się nawet do trzech tygodni - mówi dr Puzanowska.
Jak powiedziała dr Puzanowska, zmarły mieszkaniec Szczyrku trafił do tyskiego szpitala z dusznościami i gorączką.
Zobacz koniecznie
- Rozwinęły się cechy zapalenia płuc, które były potwierdzone radiologicznie - powiedziała.
Dodała, że zmarły był osobą znaną w Szczyrku i bardzo szanowaną.
23 marca 2020 r. w szpitalu tyskim przebywa 30 pacjentów, z których dziewięciu ma potwierdzonego koronawirusa. Dwie osoby przebywają na OIOM-ie, ale ich stan jest stabilny.
Jak powiedziała dr Puzanowska, chorzy są leczeni lekiem przeciwmalarycznym, czyli arechiną oraz lopinavirem i ritonavirem. - Te dwa ostatnie to leki przeciwretrowirusowe, czyli te stosowane dotychczas w leczeniu zakażenia wirusem HIV - wyjaśniła lekarka.
Jakkolwiek koronawirus przeraża szybkością rozprzestrzeniania się, to jednak - jak zaznaczyła dr Puzanowska - nie jest to wąglik ani dżuma czy gorączki krwotoczne, przy których przepisy sanitarne są bardzo restrykcyjne. - Tu, po śmierci pacjenta, wystarczy dezynfekcja. Jest zamgławianie,czyli eliminowanie wszelkich drobin, które zostają na sprzęcie. Na materii martwej ten wirus utrzymuje się dość krótko. Kilka godzin - powiedziała.
Szpital wojewódzki w Tychach jest przygotowany na przyjęcie 200 pacjentów.
- _Musimy jednak pamiętać, że część pacjentów musimy izolować., część możemy łączyć. Liczbę pacjentów będziemy uzależniać od miejsc respiratorowych. Obecnie jest ich 12, chcemy rozwinąć do 20., a maksimimu do 36.,ale tu już potrzebny byłby sprzęt z zapasów wojewod_y - powiedział dr Madowicz.
Na pytanie o liczbę lekarzy w szpitalu, dr Puzanowska powiedziała tylko o oddziale obserwacyjno-zakaźnym, którym kieruje.
- Zatrudnionym było tu pięciu lekarzy (trzech specjalistów i dwóch rezydentów), teraz pracuje dwóch lekarzy specjalistów. Troje jest chorych. Są pacjentami oddziału obserwacyjno-zakaźnego - powiedziała.
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Bądź na bieżąco i obserwuj
