Pierwszy konwój z pomocą dla powodzian wyjechał z Warszawy. "Odzew na zbiórkę jest ogromny"

Redakcja Warszawa
Pomoc dla powodzian wyruszyła ze stolicy na Dolny Śląsk
Pomoc dla powodzian wyruszyła ze stolicy na Dolny Śląsk UM Warszawa
We wtorek z Warszawy wyruszył pierwszy konwój z pomocą dla powodzian. Tiry z wodą, żywnością i beczkowozy dojadą do Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. W środę artykuły pierwszej potrzeby zgromadzone na zbiórkach zostaną przekazane m.in do Głuchołazów. - Odzew na tę zbiórkę jest ogromny, planowaliśmy wysłać 3 tiry, ale prawdopodobnie potrzeba będzie więcej pojazdów, bo tak wiele artykułów dostarczyli warszawiacy - przekazał prezydent Warszawy.

Spis treści

We wtorek, 17 września, z siedziby MPWiK na Ochocie wyjechały tiry z wodą, żywnością i beczkowozy. Po decyzji prezydenta Rafała Trzaskowskiego o włączeniu się stolicy w pomoc powodzianom od niedzieli prowadzone są zbiórki darów.

Konwój, który ruszył na południe Polski to 2 tiry, 4 transportery i 4 beczkowozy. Wiozą m.in. 35 palet wody i ok. 50 palet żywności, artykułów chemicznych i higienicznych. MPWiK przekazało także kilka ogromnych pomp do osuszania zalanych pomieszczeń.

"Odzew na zbiórkę jest ogromny"

Prezydent stolicy przekazał, że w środę wysłany zostanie kolejny transport - pomoc trafi m.in. do Głuchołazów.

Odzew na tę zbiórkę jest ogromny, planowaliśmy wysłać 3 tiry, ale prawdopodobnie potrzeba będzie więcej pojazdów, bo tak wiele artykułów dostarczyli warszawiacy. Wciąż zbieramy rzeczy przy Stacji Filtrów i w kilkudziesięciu punktach w dzielnicach. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w akcję! - powiedział Trzaskowski na odprawie dotyczącej bezpieczeństwa miasta. - Wielkie podziękowania dla służb i jednostek miejskich za gotowość na wypadek zmieniającej się sytuacji w stolicy oraz za zaangażowanie w pomoc potrzebującym - dodał.

Potrzebne powodzianom rzeczy można przekazywać do magazynu Stacji Uzdatniania Wody "Filtry", punkt działa w systemie całodobowym - brama od ul. Raszyńskiej. Zbiórka prowadzona jest także we wszystkich dzielnicach.

We wtorek około południa do głównego punktu zbiórki cały czas podjeżdżały furgonetki, które przywoziły dary zebrane w dzielnicach. Te, które się nie mieściły, czekały na światłach awaryjnych na swoją kolej. Podjeżdżali również mieszkańcy, którzy zostawiali samochody i przynosili zgrzewki wody i artykuły spożywcze z długim terminem ważności.

"Trzeba pomagać. To normalny ludzki odruch"

Starszy mężczyzna przywiózł kilka dużych opakowań mąki, cukru, kilka konserw i duże rolki ręczników papierowych. - Ja już chyba tak mam, że pomagam innym - mówił.

Z plecakiem przyszła też młoda kobieta z pieskiem.

Przyniosłam słodkie bułki. Mają długi okres przydatności do spożycia, a tam przecież nie zawsze można coś ugotować. A one pierwszy głód zabiją - powiedziała. Ale przyjdzie jeszcze raz i doniesie karmę dla zwierząt. - Nie zdążyłam teraz kupić, a przy okazji mój pies będzie miał kolejny spacer - dodała.

Wszyscy warszawiacy pytani, dlaczego przynoszą te wszystkie rzeczy, odpowiadają tak, jak mówi pani Elżbieta, która przyniosła w reklamówce środki czystości. - Przecież trzeba pomagać. To normalny ludzki odruch. Nie mogę sobie wyobrazić, co czują ci ludzie, którym woda zabrała wszystko - powiedziała.

Pracownicy wodociągów, którzy przyjmują dary, nie mają czasu na odpoczynek. Wciąż ktoś przynosi zgrzewkę wody albo podjeżdża wypełnione po dach auto.

Zbiórka wystartowała u nas najwcześniej, bo już od godziny 17 w niedzielę. I już od razu przychodzili do nas warszawiacy. To się musiało rozkręcić, bo to była niedziela, sklepy zamknięte, więc nie bardzo było jak zrobić zakupy - powiedziała rzeczniczka Wodociągów Warszawskich Jolanta Maliszewska.

Zbiórka trwa 24 godziny na dobę do odwołania. Najbardziej potrzeba jest woda butelkowana, sucha żywność, środki higieny osobistej - pieluchy zarówno dla dzieci, jak i dla seniorów, nawilżane chusteczki, ściereczki, mydła.

Zbiórka dla zwierząt

W Warszawie ruszyła też zbiórka darów dla zwierząt, które ucierpiały w powodzi. Potrzeba karmy suchej i mokrej dla psów i kotów, czystych koców i dużych ręczników. Należy przynosić tylko najbardziej potrzebne rzeczy - inne nie będą przyjmowane.

Dary można przynosić do:

  • Schroniska Na Paluchu (ul. Paluch 2),

  • ogrodu zoologicznego - przy bramach od ul. Ratuszowej i od strony mostu Gdańskiego (przez 24 h/dobę),

  • Zarządu Zieleni (ul. Krucza 5/11D),

  • Lasów Miejskich (ul. Korkowa 170A, Rydzowa 1A i Dziwożony 15).

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Według ekspertów fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy w piątek, 20 września, ale nie będzie miała więcej niż ok 210 cm, a zatem daleko poniżej stanu ostrzegawczego, który wynosi 600 cm.

Niemniej wszystkie służby nadal pozostają w gotowości, monitorowane są wały przeciwpowodziowe, śluzy, tamy bobrowe, na bieżąco czyszczone kraty odpływowe oraz koszone brzegi cieków wodnych. Wszystkie służby, jednostki i podmioty odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie miasta pozostają w bieżącym kontakcie koordynowanym przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl