PKN Orlen przedstawi najnowszą strategię. "Wstrzymanie dostaw z Rosji nie będzie mieć wpływu na zaopatrzenie polskich odbiorców"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
PKN Orlen przedstawi strategię na najbliższy czas, ponieważ obecna wymaga aktualizacji. Chodzi między innymi o fuzję z Lotosem i PGNiG.
PKN Orlen przedstawi strategię na najbliższy czas, ponieważ obecna wymaga aktualizacji. Chodzi między innymi o fuzję z Lotosem i PGNiG. Fot. Adam Jankowski
PKN Orlen przedstawi we wtorek zaktualizowaną strategię. Członek zarządu Grupy Jan Szewczak powiedział, że strategia wymaga aktualizacji, bo w ostatnim czasie wiele zmieniło się zarówno na świecie, jak i w Polsce. Chodzi między innymi o fuzję z Lotosem i PGNiG. Zaktualizowana zostanie też polityka dywidendowa.

Połącznie innych spółek z Orlenem to historyczne wydarzenie

Zdaniem Jana Szewczaka, połączenie innych spółek z Orlenem to "historyczne wydarzenia".

- Nigdy w Polsce nie łączyły się tak duże podmioty. To jest operacja na setkach spółek, to wszystko trzeba razem zgrać, to musi być jeden dobrze działający mechanizm. To przecież jest również kwestia kadr, musimy i chcemy zatrudniać najlepszych ludzi - powiedział członek zarządu Grupy PKN Orlen.

Dotychczasowa strategia PKN Orlen zakłada transformację koncernu w kierunku grupy multienergetycznej, a także wydatki na inwestycje do 2030 roku w kwocie 140 miliardów złotych. Oprócz tego, podczas wtorkowej konferencji władze spółki mają się odnieść do kwestii dostaw i aktualnej sytuacji spowodowanej przerwaniem dostaw ropy z Rosji. Poinformowano o tym pod koniec ubiegłego tygodnia, kiedy wstrzymano dostawy rurociągiem Przyjaźń.

Koncern jest przygotowany

Koncern podkreślał, że jest w pełni przygotowany na taką sytuację, a dostawy do jego rafinerii mogą odbywać się w całości drogą morską.

Wstrzymanie dostaw nie będzie mieć zatem wpływu na zaopatrzenie polskich odbiorców w produkty spółki, w tym benzynę i olej napędowy - podkreśla PKN Orlen.

Od początku lutego, po wygaśnięciu kontraktu z firmą Rosnieft, dostawy rosyjskiej ropy pokrywały tylko około 10 procent zapotrzebowania Orlenu na ten surowiec. Reszta jest sprowadzana z innych kierunków - w tym z Arabii Saudyjskiej, z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego, a także Zatoki Perskiej i Meksykańskiej.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl