Jacek Czaplewski
Zagłębie - Warta 0:0
Zagłębie - Warta 0:0 PAP/Sebastian Borowski
PKO Ekstraklasa. W pierwszym meczu po przerwie reprezentacyjnej Zagłębie Lubin zremisowało z Wartą Poznań 0:0. Mimo strzałów z czystych pozycji wynik nawet nie drgnął. Piątkowe widowisko 26. kolejki obejrzało z trybun przeszło 4 tys. widzów.

PKO Ekstraklasa. Zagłębie Lubin - Warta Poznań 0:0

Przed przerwą to Zagłębie wypracowało optyczną przewagę. Żadna z trzech najlepszych sytuacji nie skończyła się jednak golem. Dlaczego?

Na boisku brylowało trzech zawodników i to oni wymieniali się rolami w najciekawszych akcjach. Najpierw na czyste pole zagrał Filip Starzyński, lecz nabiegający Damjan Bohar przegrał pojedynek z Adrianem Lisem. Potem za słabo uderzył Starzyński, gdy dograł mu Kacper Chodyna. Aż wreszcie ten zawodnik pobiegł za długą piłką i nie potrafił jej odpowiednio opanować.

Warta w pierwszej połowie nie oddała żadnego celnego strzału. Jedyną szansę miał tak naprawdę Miguel Luis, kiedy mocno wstrzelił piłkę z rzutu wolnego. Wszystko mogło zrekompensować drugie 45 minut.

W drugiej połowie to właśnie Warta przeszła do ofensywy. Prędko straciła jednak kapitana. Po kilku minutach kontuzję łydki zgłosił Jakub Kiełb, którego zmienił Konrad Matuszewski. On też zaraz po wejściu ucierpiał, ale w przeciwieństwie do kolegi zdołał dograć mecz.

Po stronie Zagłębia najlepszych okazji w drugiej połowie nie wykorzystali Łukasz Łakomy i Jakub Świerczok próbujący uderzeń zza pola karnego. Warta żałuje pudła z 71 minuty. Po centrze Kajetana Szmyta z bliska w bramkarza trafił Matuszewski. Bliski szczęścia był też inny zmiennik, Miłosz Szczepański. Obił poprzeczkę.

Kibice Warty w Lubinie
Kibice Warty w Lubinie Canal+ Sport

Odnotujmy, że w 59 minucie doszło do dwóch zagrań ręką w polu karnym Zagłębia. O nieprzyznaniu jedenastki dla Warty zadecydowała kolejność zdarzeń: najpierw sędzia Wojciech Myć dopatrzył się bowiem ręki Nilo Maenpy, a dopiero potem wspomnianego Chodyny.

Ciekawie w tym meczu było dosłownie do samego końca. W 93 minucie po kiepskim wybiciu Adriana Lisa lobować z połowy zechciał go Łakomy. Piłka na pewno wpadłaby do siatki, gdyby bramkarz Warty się nie zrehabilitował.

Warta ma 38 punktów i jest piąta. Może wyprzedzić ją Widzew Łódź, o ile pokona na wyjeździe Cracovię. Zagłębie zgromadziło 31 punktów.

Oceny piłkarzy po meczu Zagłębie Lubin - Warta Poznań (w skali 1-6):