W przygotowanej przez IMGW prognozie użyto określeń "w normie" lub "powyżej/poniżej normy". Zacznijmy więc od wyjaśnienia tych terminów. Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:
- powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Prognoza pogody na maj i czerwiec
Co przyniesie maj? Synoptycy IMGW prognozują, że w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Oznacza to, że nie czekają nas prawdopodobnie długotrwałe okresy chłodu czy gorąca.
Na przeważającym obszarze Polski miesięczna suma opadów powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej. W wielu rejonach kraju mogą one przekraczać 60-90 mm. Na północnym zachodzie i południowym wschodzie możliwa suma w normie.
Czerwiec, tradycyjnie przyniesie początek lata, co będzie wiązało się zarówno z umiarkowaną temperaturą, jak i przeciętnymi opadami.
Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce prawdopodobnie ukształtuje w granicach normy lub nieznacznie poniżej. Na przeważającym obszarze Polski także opady atmosferyczne będą mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Wyjątkiem może być północny zachód kraju, gdzie możliwa możliwa jest suma opadów powyżej normy.
Upalny lipiec
Z przygotowanej przez IMGW prognozy wynika, że najcieplejszym miesiącem lata będzie lipiec. Jeśli więc planujemy urlop w kraju, największe szanse, że trafimy na piękną pogodę, są właśnie w tym okresie. W wielu regionach średnie miesięczne wartości wyniosą ponad 20 st. C. Jeśli prognoza się potwierdzi, w lipcu czekać nas może wiele upalnych dni, w których temperatura sięgać będzie powyżej 25-30 stopni.
Jak czytamy, średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna wówczas kształtować się powyżej normy wieloletniej. Na północno wschodnich krańcach możliwa średnia temperatura w normie. Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
Załamanie pogody w sierpniu
Sytuacja pogodowa drastycznie zmieni się w sierpniu. Czeka nas znaczny spadek temperatury, pochmurne i deszczowe dni. Średnia miesięczna temperatura powietrza w północnej części kraju powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej. Z kolei na południu możliwa średnia temperatura w normie. "Suma opadów atmosferycznych na południu Polski najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północy prawdopodobna suma powyżej normy" – czytamy.
IMGW podkreśla, że tego rodzaju długoterminowe prognozy należy traktować jako orientacyjne i mające charakter eksperymentalny.
"Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych" – wyjaśniają synoptycy.
IMGW
