Płk Aleksander Sałacki urodził się 12 maja 1904 r. w Peczeniżynie, zmarł w nocy z 4 na 5 kwietnia 2008 r. w Tychach, w wieku niespełna 104 lat. Był ostatnim Orlęciem Lwowskim.
Zobaczcie zdjęcia:
Pochodził ze szlacheckiego rodu pieczętującego się herbem Kornic. Jego pradziad był szefem służby zdrowia na dworze cesarza Franciszka Józefa I.
Aleksander Sałacki pierwszy raz chwycił za broń w listopadzie 1918, by wraz z innymi nastolatkami bronić Lwowa przed Ukraińcami. Chętnie wracał do wspomnień z tamtych dni. Często opowiadał, jak po krótkim przeszkoleniu z obsługi austriackiego karabinu manlicher stanął do walki w obronie Szkoły Sienkiewicza, pod dowództwem Czesława Mączyńskiego.
W sierpniu 1920 po raz drugi stanął do obrony miasta, tym razem przeciw bolszewickiej konnicy Budionnego dążącej do zniszczenia młodego Państwa Polskiego. Kiedy prezydent Mościcki wydał rozporządzenie, że każdy, kto ma maturę i choć trzy miesiące był na froncie, może starać się o patent oficerski, zgłosił się. Patent podpisał sam Józef Piłsudski. II wojna światowa zastała Sałackiego w stopniu porucznika. Został dowódcą trzeciego batalionu 24. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych.
O swoim udziale w II wojnie światowej opowiedział w książce pt. "Jeniec wojenny nr 335" , gdzie wspomina m.in. swoje spotkanie z synem Stalina.
Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ
Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia