Do katastrofy cessny w Rębielicach Królewskich pod Kłobuckiem doszło 2 czerwca 2022 roku.
- Na polu, około 400 metrów od drogi, rozbiła się cessna pilotowana przez 59-letniego płk. rezerwy Marka Gładysza. Na pokładzie samolotu znajdowała się także jego 80-letnia matka Jadwiga. Oboje zginęli na miejscu. Samolot wystartował z lotniska w Rudnikach koło Częstochowy, należał do częstochowskiego aeroklubu. Katastrofę widzieli miejscowi, wykonujący prace w polu. Z ich relacji wynika, że samolot bardzo szybko tracił wysokość - relacjonował "Super Express".
Prokuratorskie śledztwo - wskazanie na błąd pilota
Wypadkiem zajęła się Państwowa Komisja Badań Wypadków Lotniczych i Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. Ta pierwsza w lipcu bieżącego roku, wskazała, że do katastrofy doszło w wyniku błędu pilota.
- Według biegłego można było uniknąć wypadku poprzez zachowanie mniejszej prędkości i bezpiecznej wysokości. Ponadto z opinii wynika, że stan techniczny statku powietrznego, parametry paliwa i warunki meteorologiczne nie miały wpływu na zaistnienie zdarzenia. Zgodnie z przepisami Prawa lotniczego, dowódca samolotu obowiązany jest zapewnić bezpieczeństwo statku powietrznego i znajdujących się na jego pokładzie osób. W realiach niniejszej sprawy, za bezpieczeństwo lotu odpowiadał Marek G. i to jego błędne działania doprowadziły do tragicznego w skutkach wypadku lotniczego. Z uwagi na fakt, że sprawca przestępstwa poniósł śmierć w wyniku zdarzenia, prokurator wydał postanowienie o umorzeniu śledztwa - poinformował Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.
Kim był płk. Marek Gładysz?
Marek Gładysz był ekspertem w zakresie systemów teleinformatycznych oraz cyberbezpieczeństwa. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, Politechniki Warszawskiej, Akademii Sztuki Wojennej oraz Narodowego Uniwersytetu Obrony w Chinach.
"W czasie służby wojskowej odpowiadał za wsparcie teleinformatyczne SZ RP na poziomie taktycznym, operacyjnym i strategicznym. Odpowiadał między innymi za eksploatację troposferycznych linii radiowych oraz kompleksowe wsparcie SZ RP w zakresie teleinformatycznym oraz systemów dowodzenia. Projektant systemów teleinformatycznych dla Polskich Kontyngentów Wojskowych na teatrze działań" - podawała fundacja Stratpoints na swojej stronie internetowej.
Gładysz współpracował ostatnio ze Stratpoints. Wcześniej odpowiadał za wsparcie teleinformatyczne operacji ISAF w Afganistanie oraz inne operacje realizowane przez Sojusz Północnoatlantycki. Był weteranem operacji w Afganistanie i Iraku.
Źródło: prokuratura, i.pl, se.pl, tvn24.pl

rs