Podstawowa stawka podatku dochodowego w wysokości 13 procent pozostanie dla rocznych dochodów do 2,4 miliona rubli (107,6 tys. zł). 15 procent będzie płacone od dochodu do 5 milionów rubli rocznie, 18 procent - od dochodu do 20 milionów, 20 - od dochodu do 50 milionów rubli, dochód powyżej tej kwoty – czyli ponad 2,2 mln zł - będzie opodatkowany stawką 22 procent.
Właściciele zagranicznych firm, którzy obecnie płacą zryczałtowany podatek w wysokości 5 milionów rubli za zagraniczną firmę, zapłacą taką samą kwotę za firmę, ale nie wyższą niż 25 milionów rubli. Podatek dochodowy od osób prawnych wzrośnie z 20% do 25%.
Podatkowy wzór z Rosji
W Rosji od ponad 20 lat obowiązuje liniowy podatek dochodowy w wysokości 13 procent. Prezydent Władimir Putin od dawna nazywa jego wprowadzenie jednym z kluczowych osiągnięć swojego rządu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy nazwał rosyjskie 13 procent najbardziej udanym przejściem na płaską skalę na świecie i zalecił innym krajom przestudiowanie tego doświadczenia. W pierwszym roku działania realne dochody budżetowe z podatku dochodowego wzrosły o 26 procent, w kolejnym o kolejne 25 procent, a w trzecim o 15 procent.
W 2020 r. Putin podpisał ustawę o podniesieniu podatku dochodowego z 13 do 15 proc. dla obywateli o dochodach powyżej 5 mln rubli. Tym razem wprowadzenie progresywnej skali zostało ogłoszone natychmiast po wyborach prezydenckich, w kontekście wojny na Ukrainie i gwałtownego wzrostu wydatków na armię, kompleks wojskowo-przemysłowy i obronność.
źr. Radio Swoboda