W złożu Mirocin na granicy powiatu przeworskiego i jarosławskiego znajduje się około miliard metrów sześciennych gazu więcej, niż pierwotnie oceniano. Zasoby tego złoża określano do tej pory na 4,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego (wydobyto już 4,2). Odwierty rozpoznawcze pokazały, że są tam dodatkowe zasoby. Złoże jest eksploatowane od 1962 roku.
– Konsekwentnie realizujemy strategiczny plan zwiększenia wydobycia gazu ziemnego na Podkarpaciu. Eksploatacja krajowych złóż pozostaje najbardziej efektywnym kosztowo źródłem pozyskaniu gazu a jednocześnie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i rozwoju lokalnych społeczności. Złoże Mirocin to kolejny dowód wyjątkowych kompetencji PGNiG w zakresie poszukiwania i wydobycia węglowodorów. Odkrycie dodatkowych zasobów gazu przedłuży eksploatację złoża o kolejne dekady
- mówi mówi Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG.
W Wólce Zapałowskiej odkryto nowe złoże gazu ziemnego
Z kolei około 5 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie ma być wydobywane, dzięki odkryciu złoża w miejscowości Wólka Zapałowska w gminie Wiązownica w powiecie jarosławskim. PGNiG informuje, że wybór lokalizacji do tych poszukiwań, został poprzedzony dokładną analizą archiwalnych informacji geologiczno-geofizycznych.
– Sukces odwiertu Zapałów-3K oznacza, że PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego na Podkarpaciu. To potwierdzenie, że ten region ma wciąż duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój krajowego wydobycia gazu. Dzięki naszemu doświadczeniu i umiejętnościom, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o eksploatację własnych zasobów – mówi Jerzy Kwieciński.
Tak PGNiG szuka gazu ziemnego na Podkarpaciu. Byliśmy na ter...
ZOBACZ TEŻ: Pożar wiertni gazu w Kalnikowie k. Przemyśla. Pracownik poparzony [Mat. Arch. z 26.11.2016]
