Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej od 3 września br. terytorialsi prowadzą w województwach podlaskim i lubelskim operację SILNE WSPARCIE, której celem jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych z rejonu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym.
Niemal od samego początku operacji w działania zaangażowani zostali informatycy z Zespołu Działań Cyberprzestrzennych Dowództwa WOT. Ich zadaniem jest prowadzenie szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa dla samorządowców.
Wojska Obrony Terytorialnej działają w rejonie przygranicznym z Białorusią
Wsparcie z brygad OT ma szczególne znaczenie w obszarze użycia sprzętu, w tym tego specjalistycznego, jak:
- zestawy Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye
- maszty oświetleniowe.
W gotowości do działania jest także Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza K9 WOT z psami ratowniczymi wyszkolonymi do poszukiwania osób zaginionych.
Całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, żołnierze WOT w Podlaskiem wystawiają kilkadziesiąt patroli, punktów kontrolnych oraz posterunków obserwacyjnych. Terytorialsi działają także w ramach Zespołów Oceny Wsparcia, których zadaniem jest
monitorowanie sytuacji w miejscowościach objętych stanem wyjątkowym oraz reagowanie na potrzeby lokalnych społeczności.
W Dowództwie WOT 24/7 funkcjonuje linia wsparcia telefonicznego dla osób z rejonów przygranicznych. Zgłoszenia należy kierować na bezpłatny numer telefonu 800 100 115.
WOT współpracuje z Policją, Strażą Graniczną, Wojskami Operacyjnymi
Wspólnym celem funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji, żołnierzy wojsk operacyjnych oraz WOT jest ochrona granicy RP. Żołnierze i funkcjonariusze codziennie spotykają się z wyrazami wdzięczności okazywanymi przez mieszkańców zarówno rejonów
przygranicznych, jak i pozostałych regionów Polski.
ZOBACZ TAKŻE: Kobiety z Wojsk Obrony Terytorialnej w służbie lokalnych społeczności
