Tradycje wielkanocne na Podlasiu. Jakie zwyczaje wielkanocne mamy w naszym regionie?
Niedziela Palmowa. "Nie biję, wierzba bije", czyli wielkanocne tracycje
Warto zacząć od Niedzieli Palmowej. Co prawda, ją mamy już za sobą, ale warto wiedzieć, że w naszym regionie dawniej była nazywana Wierbnicą. Jest to nic innego, jak uroczyste święcenie gałązek wierzbowych. Gałązki te strojono kolorowymi wstążkami oraz kwiatkami. Po powrocie z niedzielnej mszy uderzano lekko gałązkami domowników mówiąc przy tym "Nie ja biję, wierzba bije". Wiąże się z tym przesąd, że w ten sposób przekazuje się dziewczętom urodę, a chłopakom siłę.
Poświęcona palma powinna być także przechowywana przez cały rok w domu. Ma chronić rodzinę przed chorobami oraz zapewnić dobre plony.
Tradycje wielkanocne na Podlasiu. Jakie zwyczaje wielkanocne mamy w naszym regionie?
PISANKI WIELKANOCNE. JAKI ZABARWIĆ JAJKA NATURALNIE?
Tradycją wielkanocną jest również ozdabianie jajek, czyli tworzenie pisanek. Kiedyś do malowania jajek używano naturalnych barwników. Były nimi łupiny cebuli, sok z buraków, a także roztopiony wosk służący do namalowania rysunków. Mówiąc o pisankach nie można zapomnieć wspomnieć także o wielkanocnym koszyku.
WIELKANOCNA ŚWIĘCONKA. CO WŁOŻYĆ DO WIELKANOCNEGO KOSZYCZKA?
Co wkłada się do koszyczka? Podlasianie wkładają do niego jaja, masło, sery, wędliny, sól, pieprz oraz pieczywo. Kiedyś do święconki wkładano również bochenki chleba oraz baranek z ciasta lub masła. Koszyczki były wiklinowe lub drewniane. Na Podlasiu nazywano je "kopankami".
POTRAWY WIELKANOCNE: najlepsze przepisy na Wielkanoc 2025. Sprawdzone, pyszne, tradycyjne
Ciekawostką jest, że jajka używane były również do zabawy. Popularna gra to bitki wybitki. Dzieci uderzały jajkami o siebie. Zwycięzcą był ten, którego skorupka jajka nie pękła.
WIELKANOCNE ŚNIADANIE? CO JEMY NA WIELKANOC?
Co pojawia się na wielkanocnym śniadaniu? Koniecznie musi znaleźć się na stole czerwony barszcz gotowany na wędzonej szynce ze specjalnie kiszonych buraków. Wypiekiem obowiązkowym jest korowaj. Jest to pieczony z białej mąki, jaj, mleka, cukru kołacz, czyli sękacz. Mamy również makowiec z Ejszeryszek. To nic innego jak strucla drożdżowa z makiem i bakaliami.
LANY PONIEDZIAŁEK
Na koniec znany wszystkim Lany Poniedziałek! Oblewano się od wieków. Przesądem było, że dziewczęta oblane przez chłopców wodą będą "gładkie i rumiane". Mają też mieć duże powodzenie.

Oświadczenie sprawcy kolizji. I nie trzeba wzywać policji (PDF)
Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia. Ksiądz nie b...
[b]
