Nadal trwają prace budowlane i konserwatorskie związane z utworzeniem kolejnego odcinka podziemnej trasy turystycznej w Przemyślu. W trzydziestu salach ma być jak w XVI wieku, czyli Złotym Wieku dla Przemyśla. Zakończyła się większość prac budowlanych.
Przedmiotem zamówienia jest aranżacja i wyposażenie Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu poprzez wykonanie i dostawę aranżacji, wyposażenia, gablot, sprzętu audio - wideo oraz IT, oprogramowania. Ponadto chodzi o wykonanie zawartości merytorycznej, elementów multimedialnych oraz montaż, instalację i uruchomienie dostarczonego wyposażenia wraz z wykonaniem robót budowlanych na terenie: piwnic budynku Rynek 1, podziemnego łącznika pomiędzy budynkiem Rynek 1 a budynkiem Rynek 9, budynku Rynek 9 oraz budynku Serbańska 7.
- MNZP nieodpłatnie udostępni w swojej siedzibie muzealia i archiwalia ze swoich zbiorów oraz opracowania i dokumentacje muzealiów i archiwaliów, w tym wypisy z kart katalogowych, dla potrzeb zamówienia i przygotowania kontentu multimedialnego oraz opracowania kopii muzealiów w celu ich prezentacji na ekspozycji - deklaruje MNZP.
Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu prawie gotowa
Cały koszt projektu Podziemnej Trasy Turystycznej wyniesie ok. 13 mln złotych. Jest realizowany przez miasto Przemyśl w partnerstwie z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.
Trasa prowadzić będzie przez kilkanaście piwnic pod budynkiem przemyskiego ratusza, głównego budynku Urzędu Miejskiego, poprzez zabytkowy kolektor sanitarny i budowany łącznik podziemny wprost do piwnic budynku Rynek 9, czyli siedziby Muzeum Historii Miasta Przemyśla.
- Tematem trasy jest miasto, które ze swojej późnośredniowiecznej formy, na skutek przekształceń charakterystycznych właściwych przemianom XVI-wiecznej Europy, przybrało kształt nowoczesnej, tętniącej życiem aglomeracji. Podziemny układ piwnic zostanie tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta. Oczywiście układ ten nie będzie powtarzał planu miasta w sposób dosłowny, ale pewne ulice oraz charakter tam tętniącego życia będzie miał odpowiednik w faktycznym stanie z XVI wieku - piszą autorzy projektu adaptacji, który powstał pod nadzorem i opieką merytoryczną prof. dr. hab. Jerzego Motylewicza.
Poszczególne sale będą się odnosić do innych fragmentów historii miasta i jego charakterystycznych miejsc.