Bernard Krawczyk: pogrzeb w Katowicach Panewnikach
POGRZEB BERNARDA KRAWCZYKA
Bernard Krawczyk zmarł w wieku 87 lat. Był wybitnym śląskim aktorem teatralnym i filmowym. Aktor doskonale znany publiczności szczególnie z kultowych obrazów Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej” i „Perła w koronie”. Dużą popularność przyniosła mu rola Franciszka Pytloka w emitowanym w latach 90. XX w. serialu TVP Regionalnej „Sobota w Bytkowie”. Gościnnie występował również z zespołem „Antyki” (który to zespół wykonywał piosenki w tym serialu). W sumie zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach.
CZYTAJ KONIECZNIE
NIEISTNIEJĄCY ALE MOŻLIWY SCENARIUSZ FILMOWY O BERNARDZIE KRAWCZYKU
- To był człowiek nie tylko niezwykle dobry i ciepły, ale i niesamowicie taktowny i z klasą. I takim pozostał nawet w chwili swojego odejścia. Umarł w wakacje, kiedy w teatrze się nie gra i swoim odejściem nie robi nikomu problemu. Dał nam czas, by zastanowić się, kogo obsadzić w jego rolach - mówił niedługo po śmierci aktora Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach.
Ostatnie pożegnanie Bernarda Krawczyka- żegnali go artyści, politycy, rodzina.
Dzisiaj, 17 sierpnia, odbył się pogrzeb Bernarda Krawczyka. Aktor spoczął na panewnickim cmentarzu. Na ceremonię pogrzebową przybyły tłumy, żegnali go artyści, politycy i krewni.
Bernard Krawczyk- wybitny polski i śląski aktor zmarł w ubiegłą niedzielę w wieku 87 lat. Przez większość życia związany był z Teatrem Śląskim. Grał z największymi aktorami naszych czasów, nic dziwnego, sam był jednym z nich. Zadebiutował w 1952 roku i od tego czasu stworzył ponad 200 unikatowych, wielokrotnie nagradzanych ról. Jego pogrzeb odbył się dzisiaj, 17 sierpnia o 10:00 w Bazylice w Panewnikach.
„Nikt nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie”- tak w czasie homilii Krawczyka pożegnał jego znajomy oraz kolega teatralny ks. Piotr Brząkalik. Kapłan podkreślał, że nie bierzemy udziału w pogrzebie, co brzmi „chłodno”, według niego to odprowadzenie Krawczyka, związane z szacunkiem na który on w pełni zasłużył. Bernard Krawczyk był skromny, nigdy nie gwiazdorzył, był zwykłym człowiekiem, który kochał śląską ziemię.
Zapytany kiedyś dlaczego nie przyjmuje angażów w teatrach poza Śląskiem tłumaczył, że jest zbyt przywiązany- ma tutaj rodzinę, przyjaciół, groby i swoje teatry, dlatego nie widzi się gdzieś poza Śląskiem.
Aktora odprowadziła nie tylko rodzina i bliscy. Pojawiło się wielu aktorów, którzy chcieli się pożegnać ze swoim kolegą, przyjacielem, mistrzem. Między innymi aktora żegnali: Ewa Leśniak, Zbigniew Stryj, czy Emilia Krakowska. Oprócz osób związanych z kinem i teatrem znalazł się prezydent Katowic Marcin Krupa, a mszę sprawował arcybiskup senior Damian Zimoń. Pojawiły się poczty sztandarowe ze szkół i stowarzyszeń śląskich oraz delegacja ze Straży Miejskiej, która pełniła wartę przy urnie zmarłego. Pojawił się również Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, który żegnał aktora w tradycyjnych, regionalnych strojach. Oczywiście nie zabrakło również jego fanów, którzy chcieli pożegnać ulubionego aktora.
Urna z prochami zmarłego została przeniesiona i złożona w grobie na cmentarzu znajdującym się naprzeciwko Bazyliki.
POGRZEB BERNARDA KRAWCZYKA
Bernard Krawczyk: kariera aktorska
Bernard Krawczyk debiutował jeszcze podczas nauki w Studium Aktorskim przy Teatrze Śląskim – w listopadzie 1952. W trakcie 60 lat zagrał znaczące role teatralne, telewizyjne i filmowe w sztukach W. Szekspira, W. Gombrowicza, S. Becketta czy S. Mrożka. Za swoje kreacje otrzymał kilka Srebrnych i Złotych Masek. Do pracy zapraszali go dyrektorzy teatrów z Łodzi, Wrocławia i Warszawy, jednak nie zdecydował się na wyjazd. Urodzony w podczęstochowskim Podłężu Szlacheckim, za swoje miejsce na ziemi uważał Śląsk, a nade wszystko Mysłowice, gdzie spędził okupacyjne dzieciństwo i wczesną młodość.
Do końca życia był czynny artystycznie. Ostatnio Bernarda Krawczyka można było oglądać w spektaklach „Piąta strona świata” i „Czarny ogród” oraz w monodramie „Śmieszny staruszek” (koprodukcja z Wrocławskim Teatrem Współczesnym).
Pogrzeb Bernarda Krawczyka
Bernard Krawczyk został pochowany na cmentarzu w Katowicach Panewnikach. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Panewnikach.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień