Pogrzeb Ignacego Gogolewskiego. Warszawa pożegnała wybitnego aktora. Artysta spoczął w grobie rodzinnym w Otwocku

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
fot. Krystian Dobuszyński
Ignacy Gogolewski, wybitny aktor, scenarzysta, reżyser i dyrektor teatrów zmarł na miesiąc przed swoimi 91. urodzinami, 15 maja 2022 roku.

W poniedziałek 23 maja 2022 roku odbył się pogrzeb Ignacego Gogolewskiego. Msza święta pożegnalna rozpoczęła się o godzinie 11:00 w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie. Po mszy, nastąpił przejazd do Otwocka, gdzie wybitny aktor został pochowany w grobie rodzinnym, na cmentarzu parafii św. Wincentego a Paulo.

Msza pogrzebowa była transmitowana za pośrednictwem kanału "Duszpasterstwo Środowisk Twórczych" w serwisie YouTube.

Ignacy Gogolewski urodził się 17 czerwca 1931 r. w Ciechanowie. W 1953 r. ukończył wydział aktorski warszawskiej PWST. Jego wykładowcami i nauczycielami zawodu byli: Jan Kreczmar, Maria Dulęba, Zofia Małynicz, Jan Świderski, Marian Wyrzykowski, Janina Romanówna.

Wkrótce po ukończeniu studiów, rozpoczął pracę w Teatrze Polskim w Warszawie. Występował również na deskach teatrów Dramatycznego, Współczesnego i Narodowego. Kierował Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz Teatrem Rozmaitości w Warszawie.

Gogolewski miał na swoim koncie wiele występów teatralnych. Wśród nich należy wymienić m.in. role Konrada, Kordiana, Fantazego. Grywał także w dramatach szekspirowskich, m.in. w "Śnie nocy letniej", "Makbecie", "Królu Ryszardzie II", "Juliuszu Cezarze", "Otellu", "Antoniuszu i Kleopatrze". Na deskach Teatru Narodowego występował również w repertuarze współczesnym. Zagrał m.in. w "Operetce" w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, "Ostatnim" Tadeusza Bradeckiego czy "Na czworakach" w inscenizacji Kazimierza Kutza.

Pogrzeb Ignacego Gogolewskiego w Otwocku
fot. Krystian Dobuszyński

Aktor dał się również poznać ze znakomitych ról telewizyjnych i filmowych. Zagrał m.in. Rodriga w Cydzie Pierre'a Corneille'a, tytułowego Mazepę z dramatu Juliusza Słowackiego oraz Zenona Ziembiewicza z "Granicy" Zofii Nałkowskiej. Występował także m.in. w "Żołnierzu królowej Madagaskaru" Jerzego Zarzyckiego, "Trudnej miłości" Stanisława Różewicza, "Hrabinie Cosel" Jerzego Antczaka, "Jowicie" Janusza Morgensterna. Do jednej z jego najsłynniejszych ról należy zaliczyć kreację Antka Boryny z telewizyjnego serialu "Chłopi" Jana Rybkowskiego.

W latach 2005-2006 Ignacy Gogolewski był prezesem Związku Artystów Scen Polskich. W ostatnich latach często występował w Teatrze Polskiego Radia. Aktor był laureatem licznych nagród i wyróżnień, w tym m.in.: Wielkiej Nagrody Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", Mistrza Mowy Polskiej. Został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Ignacy Gogolewski, wybitny aktor, scenarzysta, reżyser i dyrektor teatrów zmarł na miesiąc przed swoimi 91. urodzinami, 15 maja 2022 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl