Mieczysław Święcicki urodził się 26 marca 1936 roku w Sokalu, ukończył technikum budowlane i Państwową Szkołę Muzyczną w klasie klarnetu, potem studiował w Krakowie, w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. „Jesienią 1958 roku, przybył nowy artysta Mietek Święcicki, przyszły Książę Nastroju. Zjechał do Krakowa, by zrobić karierę na miarę Maurice’a Chevaliera, chodził po Plantach w słomkowym kapeluszu i popielatym garniturze w niebieskie paseczki” - wspominała go Janina Garycka w monografii „Piwnicy pod Baranami” autorstwa Joanny Olczak Ronikier.
To właśnie na Plantach Święcicki poznał Piotra Skrzyneckiego, razem z którym założył legendarny kabaret. Na piwnicznej scenie wykonywał stare romanse cygańskie i rosyjskie, głównie w repertuaru Aleksandra Wertyńskiego. W 1963 roku na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu otrzymał wyróżnienie za piosenkę „Nie wołaj mnie”. Grał też w Starym Teatrze, Teatrze Rapsodycznym i Teatrze 38, był założycielem Fundacji Kultury i Sztuki Europejskiej „Ars Longa”. W 2010 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Był aktywny artystycznie do końca swoich dni, ostatni koncert zagrał 3 lutego. „Nie czuję lat. Fakt, posiwiałem, ale to tylko lekka zmiana wizerunku. Poza tym - „w sercu ciągle maj” - mówił jeszcze kilka lat temu.
Jego ciało ma zostać złożone na Cmentarzu Rakowickim.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie, odc. 40
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
