Pokłosie Covidu i wojny na Ukrainie. Ubóstwo dotyka co trzeciego mieszkańca

Andrzej Grochal
Prawie jedna trzecia mieszkańców Ameryki Południowej żyje w ubóstwie. Co ósmy mieszkaniec kontynentu doświadcza skrajnej nędzy
Prawie jedna trzecia mieszkańców Ameryki Południowej żyje w ubóstwie. Co ósmy mieszkaniec kontynentu doświadcza skrajnej nędzy Fot. Flickr/paula le dieu
32,1 proc., tj. 201 mln mieszkańców Ameryki Południowej żyje w ubóstwie, a 13,1 proc. (82 mln) – w skrajnej nędzy – w następstwie pandemii Covid-19, która najbardziej dała się we znaki mieszkańcom tego właśnie kontynentu – poinformowała Komisja Gospodarcza ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CEPAL).

Nie bez wpływu na kondycję państw Ameryki Południowej pozostaje wojna na Ukrainie – przyznał sekretarz wykonawczy tej organizacji, Jose Manueal Salazar-Xirinachs, wskazując na jej wpływ na spowolnienie wzrostu gospodarczego oraz narastającą inflację, która dotkliwie uderzyła w państwa borykające się ze skutkami pandemii.

- Nie udało się odwrócić następstw ciosów, jakie zadała nam pandemia jeśli chodzi o wzrost ubóstwa i skrajnej nędzy, a nasze kraje stanęły w obliczu przemilczanego kryzysu w dziedzinie edukacji, który godzi w przyszłość nowych pokoleń, pogłębiając skrajne ubóstwo w niektórych warstwach społeczeństwa – ocenił Salazar-Xirinachs.

Ponadto w porównaniu z innymi regionami świata Ameryka Łacińska i Karaiby przeżyły najdłuższą przerwę w zajęciach szkolnych. Trwała ona w tym regionie świata, najostrzej zaatakowanym przez koronawirusa, przeciętnie 70 tygodni, podczas gdy w pozostałych regionach naszej planety – przeciętnie 41 tygodni.

- Przewidywany na koniec tego roku odsetek mieszkańców regionu żyjących w skrajnym ubóstwie oznacza, że cofnęliśmy się o ćwierć stulecia – podsumował Salazar-Xirinachs.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl