Spis treści
Kto należy do Generacji Z?
W użyciu jest wiele nazw określających Pokolenie Z: zoomerzy, generacja Z, Post-Millennials, "pokolenie internetowe", "generacja multitasking", czy "ciche pokolenie".
Do Pokolenia Z należą osoby urodzone po 1995 roku, które są pierwszą generacją dorastającą w pełni cyfrowym społeczeństwie.
Powszechnie pokolenie to cechuje:
otwartość,
wysokie kompetencje cyfrowe,
przedsiębiorczość
chęć zmieniania świata.
Jaką postawę prezentują jednak zoomerzy na rynku pracy?
Optymistyczne nastawienie zawodowe
Według wspomnianego raportu płyną nadzwyczaj optymistyczne wnioski dla przedstawicieli tego pokolenia.
82% respondentów ma duże nadzieje na znalezienie wartościowej pracy, która pozwoli im na włączenie się w rozwiązywanie globalnych problemów w 2030 roku. 55% natomiast ma te same oczekiwania już wobec roku 2025.
Większość badanych ma pozytywny stosunek wobec rosnącej automatyzacji, globalizacji i nowych form pracy, a 72% uważa, że będzie to miało dobry wpływ na ich zawodową przyszłość.
W celu osiągnięcia udanej kariery dla Gen Z najważniejsze są następujące kompetencje:
oryginalne myślenie i pomysłowość
otwartość na interakcję z ludźmi z całego świata
umiejętność rozwiązywania złożonych problemów
Pokolenie Z zdecydowanie kieruje swoje ambicje w kierunku przedsiębiorczości. Aż 65% z nich oczekuje, że za 10 lat będą prowadzić własny biznes.
Silny optymizm jest jednak równoważony brakiem przekonania co do tego, czy szkoła i edukacja skutecznie przygotowała ich do przyszłej i obecnej pracy.

Przyszłość edukacji oczami zoomerów
77% respondentów oceniło świadomość ekologiczną i rozwój kariery zawodowej za najważniejsze przedmioty ich edukacji.
Właśnie dlatego według zoomerów główną zmianą systemu edukacji powinno być skupienie się na kompetencjach użytecznych w środowisku zawodowym, a także zawodowym mentorstwie i realizowaniu projektów.
Istnieje zatem silne pragnienie nowego modelu edukacyjnego, który obejmuje połączenie rozwoju wirtualnego i osobistego, przyszłościowy program nauczania oraz wyższy poziom kreatywności i samodzielności - możemy przeczytać w raporcie.
W tym momencie natomiast społeczność edukacyjna i duże przedsiębiorstwa są postrzegane jako główne instytucje odpowiedzialne za przygotowanie pokolenia Z do pracy w przyszłości.