Jak wykazały dane firmy Sendit, w 2018 roku najwięcej przesyłek dostarczono do punktów za pośrednictwem platformy Bliskapaczka.pl na terenie największych miast Polski, takich jak kolejno: Warszawa z wynikiem 33 047, Kraków – 13 639, Wrocław – 13 131, Poznań – 8 999, Gdańsk – 8 865, Gdynia – 4 077, Rzeszów – 2 937 oraz Opole z wynikiem 1 917.
[/lista]
Chociaż najwięcej, bo 27,4 proc. wszystkich dostaw do punktów odnotowano w największych miastach Polski powyżej 500 tys mieszkańców, zaraz za nią plasują się miasta dawniej wojewódzkie, o zaludnieniu w przedziale 100 – 500 tys z wynikiem 26,9 proc. Za nimi, kolejno: miasta od 30 001 do 100 000 mieszkańców – 22,1 proc., miasteczka od 10 001 do 30 tys z udziałem 17,1 proc. oraz niewielkie miejscowości do 10 000 mieszkańców, na terenie których dostarczanych jest 6,5% wszystkich przesyłek do punktów.
Przeczytaj także:
Zaskakujące były wyniki dotyczące liczby odbiorów w punktach w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, gdyż okazuje się, że współczynnik ten jest najwyższy w mniejszych miejscowościach, często należących do aglomeracji miejskich. Liderem pod tym względem w 2018 roku była miejscowość Koziegłowy z wynikiem 59,5, a za nią, kolejno, m.in.: Podkowa Leśna z wynikiem 45, Przecław – 39,2, Siechnice – 38,8, Dobra – 32,4 czy Serock z wynikiem 30,8. Dla porównania, spośród dużych miast (pow. 500 000 mieszkańców), najlepiej w tym rankingu wypadł Wrocław, który uplasował się na 33 pozycji z wynikiem 20,8. Warszawa zajmuje okrągłe, 50 miejsce z wynikiem 19,2. Można więc zauważyć, że dostawa do punktów jest najpopularniejsza wśród mieszkańców małych miejscowości.
Jak się okazuje, najwięcej paczek w punkt Polacy zamawiają w okresie przedświątecznym i świątecznym, tj. w październiku, listopadzie oraz grudniu, który dominuje pod tym względem. Z kolei najmniej – na przełomie wiosny i lata.
Dostawa w punkt vs. tradycyjne dostawy kurierskie pod drzwi
Tradycyjne przesyłki kurierskie pod drzwi wciąż cieszą się wśród Polaków największą popularnością, jednak z roku na rok rośnie również zainteresowanie dostawami do punktów. Ich liczba w 2018 roku – w stosunku do poprzedniego – wzrosła o blisko 39 proc.
- Masz mieszkanie? Za użytkowanie wieczyste nie musisz płacić w tym roku
- Od maja 2019 roku w Polsce nie kupimy papierosów?
- PiS zwiększając ilość niedziel z zakazem handlu wyciąga dywan na którym stoi
Interesujące wydają się również najchętniej wybierane przez Polaków punkty dostaw – w 2018 najwięcej przesyłek, spośród 25 tys punktów w całej Polsce, odebrano w paczkomatach InPost przy ul. Jerzego Bajana 1 we Wrocławiu z wynikiem 345. Punkt zlokalizowany jest przy hali Tęcza cieszącej się popularnością wśród mieszkańców osiedli Gądów i Na Skrzydlatej, ale również z powodu umiejscowienia w pobliżu istotnej linii tramwajowej łączącej osiedla z centrum miasta. Wśród liderów znalazł się również warszawski punkt InPost przy Al. Komisji Edukacji Narodowej 14 przy stacji metra na Kabatach z wynikiem 329 oraz w Poznaniu, przy ul. Opieńskiego 1 – z liczbą 325. Punkt zlokalizowany jest w okolicy dużych osiedli mieszkalnych w bezpośrednim sąsiedztwie istotnej linii tramwajowej.
– Polacy coraz częściej rezygnują z tradycyjnych dostaw pod drzwi, na rzecz odbioru przesyłek w punktach, które są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Żyjemy w coraz większym biegu, często trudno jest nam określić godziny, w których będziemy przebywali w pracy czy domu, aby odebrać przesyłkę. Właśnie po to stworzyliśmy serwis Bliskapaczka.pl umożliwiający nadanie i odbiór paczek w wybranym przez klienta miejscu. Serwis łączy wiele partnerskich sieci: kioski RUCHu, paczkomaty InPost, placówki Poczty Polskiej, stacje Orlen i Lotos, sklepy Żabka i FreshMarket, a także punkty DPD Pickup. Z reguły jest to tańsza usługa, a dodatkowo to nie my czekamy na paczkę, tylko paczka na nas – mówi Wojciech Kliber, Członek Zarządu Sendit S.A., Co-Founder Bliskapaczka.pl.
Które firmy kurierskie realizowały najwięcej dostaw w punkt?
W 2018 roku największą popularnością cieszyły się punkty InPost, w których Polacy odebrali ponad 76 proc. wszystkich paczek. Zdecydowanie mniej przesyłek odnotowano kolejno w: Kioskach Ruchu, placówkach Poczty Polskiej, DPD oraz UPS.
Obejrzyj wideo:
60 Sekund Biznesu: po 20 maja nie kupimy papierosów. Hurtownie nie będą robiły zapasów
