Okradziony mężczyzna niczego nie podejrzewał. Policja to policja. A jednak po wyjściu “policjantów” okazało się, że zniknęła cała zawartość sejfu wszystkie oszczędności.
Złodzieje - przebierańcy nie mieli trudu, aby przejść przez próg mieszkania pokrzywdzonego . Pod pozorem dokonania przeszukania mieszkania z łatwością mieli dostęp do każdego pomieszczenia.
Sprawców było dwóch, ale wygląd tylko jednego z nich dokładnie zapamiętał okradziony mężczyzna. Na tej podstawie powstał portret pamięciowy. Złodziej miał około 50-55 lat, około 170 cm wzrostu, był szczupłej budowy ciała, twarz miał owalną, włosy średniej długości, szpakowate, zaczesane na bok, oczy koloru piwnego, uszy przylegające.

Kiedy musisz wpuścić policjanta do mieszkania
Nie wystarczy policyjny mundur ani nawet legitymacja, by policjant mógł bez naszej zgody wejść do naszego mieszkania. Zgodnie z przepisami, mają prawo:
- dokonać przeszukania pomieszczeń, osoby, jej odzieży i podręcznych przedmiotów - jeśli tylko istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że w pomieszczeniu itp. znajduje się osoba podejrzana albo rzeczy mogące stanowić dowód w postępowaniu.
Dlatego np. przy interwencji dotyczącej hałasu policjanci zostają w drzwiach (chyba, że wyczują zapach marihuany, ktoś z mieszkania będzie wołał o pomoc itp.).
Policjant musi okazać postanowienie sądu lub prokuratora osobie, u której przeszukanie ma być przeprowadzone, ale...
W wypadkach nie cierpiących zwłoki, policjanci dokonujący przeszukania okazują nakaz kierownika swojej jednostki lub tylko legitymację służbową. W takim przypadku, po przeszukaniu, policja musi spisać protokół i pouczyć o prawie żądania pisemnego zatwierdzenia przeszukania. Postanowienie takie wydaje sąd lub prokuratura.
Przeszukania zamieszkałych pomieszczeń można dokonywać nocą (między godz. 22 a 6) tylko w wypadkach nie cierpiących zwłoki. Jednak przeszukanie rozpoczęte za dnia można kontynuować także w nocy.
W wyjątkowych sytuacjach policjanci wchodzą z użyciem siły lub środków technicznych lub chemicznych.
Użycie tych środków nie może zagrażać bezpieczeństwu i musi być poprzedzone ostrzeżeniem. Takie wejście, o ile nie zostało zaplanowane, powinno być w miarę możliwości uzgodnione z przełożonym i prokuratorem.