Siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej pozostaje w Gdańsku. Jeszcze pół roku temu - na mocy przyjętej przez Radę Ministrów nowelizacji ustawy, miała być przeniesiona do Warszawy. Pomorscy samorządowcy, posłowie i środowiska naukowe grzmieli, że to skandal i brutalna centralizacja państwa.
Apele o pozostawienie PAK w Gdańsku na sesjach przyjęła Rada Miasta Gdańska oraz Sejmik Wojewódzki. Także lokalni politycy PiS byli za tym, by agencji do stolicy nie przenosić.
Czytaj więcej na ten temat: Radni przyjęli apel w sprawie tego, by pozostawić siedzibę Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku
Teraz rząd zmienia w tej sprawie zdanie. I PAK z Gdańska nie zamierza już zabierać.
- Decyzja o wybraniu Gdańska jako miasta w którym siedzibę będzie miała Polska Agencja Kosmiczna była wynikiem dialogu ze środowiskami naukowymi i administracją. Obecność w mieście Parku Naukowo- Techincznego, licznych start-upów oraz ponad 20 firm sektora kosmicznego w okolicy idealnie wpisuję się w ekosystemem odpowiadający Agencji Kosmicznej- informuje Departament Komunikacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii - Istotny był również aspekt wykwalifikowanej kadry i nowoczesnego sprzętu. Zaplecze w postaci m.in. Politechniki Gdańskiej Technologie, Uniwersytetu Morskiego czy też Akademii Marynarki Wojennej pozwoli na spełnienie tych potrzeb.Decyzja o siedzibie PAKu w Gdańsku to również krok w kierunku zrównoważonego rozwoju miast poprzez umiejscowienie instytucji w innych miastach niż Warszawa- uzasadnia ministerstwo.
W czwartek 16.05.2019 r. po godz. 16, tę dobrą wiadomość przed siedzibą Rady Miasta Gdańska ogłosiła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
- W ciągu ostatnich miesięcy to był temat, który wywoływał poważne dyskusje w Trójmieście. Za sprawą interwencji, inicjatyw i wielu dyskusji m.in. z tutejszymi posłami i radnymi PiS, zdecydowaliśmy się pozostawić siedzibę PAK w Gdańsku - powiedziała minister Emilewicz i podkreśliła, że przed PAK teraz jest “nowy czas”. - To też nowe wymagania, które przed PAK stawiamy i mam nadzieję, że to też czas na nowe miejsca pracy i stworzenie z tego nie biura, jak dotychczas, a realnej, technologicznej agencji. Zwiększyliśmy budżet PAK na ten rok. Myślę, że będzie to ważne, tętniące życiem miejsce w Trójmieście - wskazywała Emilewicz.
Przed PAK teraz jest nowy czas. To też nowe wymagania, które przed PAK stawiamy i mam nadzieję, że to też czas na nowe miejsca pracy i stworzenie z tego nie biura, jak dotychczas, a realnej, technologicznej agencji. Zwiększyliśmy budżet PAK na ten rok.
Minister poinformowała, że proces legislacyjny w tej sprawie trwa.
- Jesteśmy po pierwszym czytaniu. Mam nadzieję, że proces legislacyjny zakończy się w połowie czerwca w sejmie, tak, aby Prezydent RP jeszcze przed wakacjami podpisał ustawę - powiedziała Emilewicz.
Na Pomorzu powstało w ostatnich latach 30 aktywnie działających firm z branży kosmicznej, co pozwoliło m.in. na wystrzelenie rakiet całkowicie skonstruowanych w województwie pomorskim. Trzy pomorskie uczelnie - Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski oraz Akademia Marynarki Wojennej utworzyły wspólnie kierunek studiów – „Technologie Kosmiczne i Satelitarne” zorientowany na sektor kosmiczny.
Decyzja cieszy Mieczysława Struka, marszałka woj. pomorskiego.
- Cieszę się, że rząd wysłuchał apelu Sejmiku Województwa Pomorskiego i Rady Miasta Gdańska. Zmiana siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej miałaby negatywny wpływ na proces rozwoju innowacyjnych technologii kosmicznych i satelitarnych, nie tylko w północnej części kraju, ale także w całej Polsce - komentuje dla "Dziennika Bałtyckiego" marszałek Struk. - Przypomnę, że ulokowanie centrali Agencji w województwie pomorskim zadziałało mobilizująco i uruchomiło wiele projektów badawczych, dydaktycznych i gospodarczych w naszym regionie. Na Pomorzu powstało w ostatnich latach 30 aktywnie działających firm z branży kosmicznej, co pozwoliło m.in. na wystrzelenie rakiet całkowicie skonstruowanych w województwie pomorskim. Mamy też jako województwo duże zaplecze naukowe i dydaktyczne w obszarze rozwoju nowych technologii, dostępne dla studentów z całego świata. Trzy pomorskie uczelnie - Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski oraz Akademia Marynarki Wojennej utworzyły wspólnie kierunek studiów – „Technologie Kosmiczne i Satelitarne” zorientowany na sektor kosmiczny. Kierunek ten corocznie kończy 50 wysoko wykwalifikowanych specjalistów gotowych do pracy w polskiej branży kosmicznej- mówi Struk.
