Polska atrakcyjnym rynkiem dla gangów narkotykowych. Po przemycie cena kokainy gigantycznie wzrasta

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
"Polski rynek jest atrakcyjny, bo jest u nas grono odbiorców. Ale też niestety dla nas, a szczęśliwie dla nich port w Polsce jest dobrym miejscem, z którego można kolejno rozprowadzać narkotyki do innych krajów Europy".
"Polski rynek jest atrakcyjny, bo jest u nas grono odbiorców. Ale też niestety dla nas, a szczęśliwie dla nich port w Polsce jest dobrym miejscem, z którego można kolejno rozprowadzać narkotyki do innych krajów Europy". Flickr/ Marco Verch Professional Photographer/ CC BY 2.0
Polska, jak i cała Europa, jest atrakcyjnym rynkiem dla kolumbijskich gangów przemycających kokainę. – W Kolumbii kilogram kokainy kosztuje 500 euro. Po przemyceniu go do Polski jego cena wzrasta do ok. 50 tysięcy euro za kilogram – podkreślił komendant CBŚP nadinsp. Paweł Półtorzycki.

Wizyta polskich policjantów w Kolumbii. "To bardzo mocno otworzyło nam oczy"

W ramach projektu White Snow, którego liderami są Polska i Włochy, kierownictwo polskiej policji wzięło udział w spotkaniu w Kolumbii dotyczącym problematyki zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej. Miejsce nie jest przypadkowe. Kraj ten jest bowiem liderem w produkcji kokainy i jej dystrybucji na cały świat.

Jak poinformował w rozmowie z PAP komendant CBŚP nadinsp. Paweł Półtorzycki, kolumbijscy koledzy pokazali im to, z czym się borykają, jakie mają problemy, czym dysponują i jak wygląda struktura ich policji. – To bardzo mocno otworzyło nam oczy, z jakim problemem muszą sobie radzić – podkreślił.

Wojny gangów narkotykowych z policją. "Chodzi o ogromne pieniądze"

Generał zauważył, że w Kolumbii trwają regularne wojny gangów z policjantami, bo "chodzi o ogromne pieniądze". – Kilogram kokainy kosztuje tam 500 euro. Po przemyceniu chociażby do Polski jego cena wzrasta do 50 tysięcy euro za kilogram – podał.

– Dla przykładu, Kolumbijczycy twierdzą, że w zeszłym roku zabezpieczyli 300 ton kokainy. To jest zaledwie jedna trzecia tego, co jest wysyłane w świat. To są ogromne ilości, tym bardziej, że mówimy o "czystej" kokainie. Jeżeli był to tysiąc ton, to z tego tysiąca można zrobić 5-6 tysięcy ton kokainy, która dalej kosztuje majątek – zaznaczył.

Polska atrakcyjnym rynkiem dla grup narkotykowych. "Duża grupa odbiorców" i duże możliwości

Z informacji przekazanych przez komendanta CBŚP wynika, że kwestia kokainy jest dla polskiej policji dość problematyczna. Podkreślił, że o ile polskie służby potrafią sprawnie identyfikować nasze "rodzime" grupy i oszacować ilości przemycanych przez nie innych narkotyków, to inaczej jest w przypadku kokainy, która jest bardzo droga, a jej przemytem zajmują się niewielkie i hermetyczne grupy.

– Dlatego nie wiemy do końca, ile tego narkotyku wpływa do Polski. Potrafimy to mniej więcej oszacować po chociażby ujawnionych transportach, które były w zeszłym roku w Kolumbii. Bo to już wiemy, że to są ilości rzędu kilku ton, które miały trafić do Polski. To są ogromne ilości kokainy, która trafiłaby do polskich odbiorców – zaznaczył.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Nadinsp. Paweł Półtorzycki wyraził nadzieję, że uda się nawiązać dobrą współpracę z policjantami z Kolumbii, ponieważ polski rynek stał się "atrakcyjny" dla tamtejszych grup z dwóch powodów.

– Po pierwsze polski rynek jest atrakcyjny, bo jest u nas grono odbiorców. Ale też niestety dla nas, a szczęśliwie dla nich port w Polsce jest dobrym miejscem, z którego można kolejno rozprowadzać narkotyki do innych krajów Europy. Dlatego liczymy na to, że koledzy z Kolumbii będą nas wspierać dobrymi informacjami o przerzutach – wyjaśnił.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl