Rakieta Elona Muska wyniosła w kosmos największego polskiego satelitę - EagleEye. To wielkie osiągnięcie dla polskiego sektora kosmicznego

Amelia Andryszczyk
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Pozycja Polski w kosmosie wzrasta. To wszystko dzięki ostatnim osiągnięciom EagleEye - największego polskiego satelity, który jest już w kosmosie i przynosi satysfakcjonujące zyski.

Polski sektor kosmiczny z wielkim sukcesem

EagleEye okazał się ogromnym sukcesem dla polskiego sektora kosmicznego, który prężnie się rozwija.

Akcje spółki Creotech Instruments były w poniedziałek najlepszą inwestycją na warszawskiej giełdzie - przeczytać można w "Rzeczypospolitej" we wtorek 20 sierpnia 2024 roku.

Kurs wystrzelił kilkanaście procent w górę na wieść o sukcesie satelity EagleEye, stworzonego przez konsorcjum przemysłowo-naukowe, którego liderem jest właśnie Creotech. To przełomowy moment. Okazuje się, że jako kraj jesteśmy już w stanie tworzyć całe misje kosmiczne, a nie tylko wybrane podsystemy do większych urządzeń zagranicznych firm - dodano.

Przychody europejskiego sektora kosmicznego

Z danych Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), wynika, że w 2022 r. całkowita wartość przychodów europejskiego sektora kosmicznego wyniosła 92,7 mld dolarów.

60 proc. tej wartości stanowić miały przychody wygenerowane przez nawigację satelitarną, a 31 proc. przez komunikację satelitarną. W Europie, w sektorze kosmicznym jest już ponad 231 tys. zatrudnionych pracowników.

Polska ma się dobrze

W polskim sektorze kosmicznym znajduje się ponad 400 podmiotów (firm i instytutów).

Już teraz ponad 200 z nich na co dzień współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną. Zatrudnienie w tym sektorze sięga 15 tys. osób. Kontrakty zdobyte przez polskie firmy przekraczają kwotę 140 mln euro. Według POLSA 90 proc. z kwoty zadeklarowanej na programy opcjonalne w ramach ESA (około 180 mln euro) wróci do Polski w postaci zamówień - informuje "Rzeczpospolita".

EagleEye - co o nim wiemy

EagleEye to największy i jednocześnie najbardziej zaawansowany w historii naszego kraju mikrosatelita, za którego budowę odpowiada Creotech Instruments oraz rodzime firmy.

Jego masa to ok. 55 kg, co stanowi łączną masę wszystkich polskich satelitów, które dotychczas powstały.

Całkowity koszt realizacji projektu opiewał na prawie 45 mln zł.

źródło: PAP

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

U
USS wojtuś
polsko-języcznego nie znaczy od razu polskiego..
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl