Polska prezydencja w Radzie UE 2025. Na czym polega?

Adam Kielar
1 stycznia 2025 roku rozpocznie się polska prezydencja w Radzie UE.
1 stycznia 2025 roku rozpocznie się polska prezydencja w Radzie UE. Adam Jankowski
Od 1 stycznia 2025 roku, Polska przez sześć miesięcy będzie sprawować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Co pół roku jeden z krajów członkowskich przewodniczy posiedzeniom tej instytucji oraz dba o to, by istniała ciągłość prac UE.

Spis treści

Polska prezydencja w Radzie UE 2025

Od wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego, wprowadzono „trójkowy” system prezydencji w Radzie UE. Grupy trzech państw członkowskich, sprawujących po sobie przewodnictwo, ściśle współpracują przed 18 lat. 31 grudnia 2024 roku zakończy się działalność obecnej „trójki”, na którą składają się Hiszpania, Belgia oraz Węgry.

Każde z państw członkowskich obejmuje przewodnictwo w Radzie UE co 13,5 roku.

Polska, podobnie jak na przełomie lat 2011 i 2012, będzie rozpoczynać 18 miesięcy, podczas których prezydencję w Radzie UE będą sprawować także Dania oraz Cypr.

Czym zajmuje się prezydencja w Radzie UE?

Jak czytamy na oficjalnych unijnych stronach, każda trójka ma ustalić wspólne cele i program tematów, na których będą się skupiać. Na tej podstawie każde z państw sprawujących prezydencję tworzy bardziej szczegółową agendę.

Do głównych zadań państw przewodniczących Radzie UE należy planowanie i prowadzenie posiedzeń tego organu, składającego się z ministrów państw członkowskich, jak również reprezentowanie Rady w relacjach z innymi instytucjami, takimi jak Parlament Europejski i Komisja Europejska.

Prezydencja koordynuje także prace z przewodniczącym Rady Europejskiej oraz wysokim przedstawicielem Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara - Ekstra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl