W sobotę, 14 marca po południu na polsko-czeskim przejściu w Cieszynie Boguszowicach ruch był umiarkowany, by nie rzecz słaby. Niewiele samochodów wyjeżdżało i wjeżdżało do kraju. Kilkanaście samochodów można było zauważyć na parkingu przy hipermarkecie Castorama, który znajduje się tuż przy przejściu.
Zobacz koniecznie
Na wjeździe do Polski powstał punkt (jeden z dziewięciu w województwie śląskim), gdzie policjanci kierowali do kontroli sanitarnej samochody, głównie busy. Wytypowane pojazdy zjeżdżały na wydzielony parking. Następnie do kierowcy podchodził mężczyzna w skafandrze ochronnym. Zabierał od prowadzącego wszelkie dokumenty, które w kartonowym pudle przekazywał funkcjonariuszowi straży granicznej, po czym mierzył temperaturę podróżującym i jeśli po kontroli wszystko było w porządku, to poszczał pojazd w dalszą drogę.
Już o północy w nocy z soboty na niedzielę takich punktów kontroli sanitarnej nie ma. Powstały normalne punkty kontroli granicznej, z tym że granicę można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. W zasięgu terytorialnym Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zostało wyznaczonych pięć miejsc, w których można przekraczać granicę państwa.
Polska zamknęła granice przed koronawirusem. Od północy z so...
Jak poinformowała major SG Katarzyna Walczak, rzecznik prasowy Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, na terenie województwa śląskiego granicę można przekroczyć w czterech miejscach.
Czynne przejścia graniczne to:
- Most Przyjaźni w Cieszynie,
- Cieszyn - Chotebuz,
- Gorzyczki,
- Nowe Chałupki
- Trzebinia (woj. opolskie)
Na wszystkich granicach Polski wprowadzono ograniczenia przy wjeździe cudzoziemców do Polski.
Zobacz koniecznie
Wjechać będą mogli wyłącznie:
- obywatele RP;
- cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP;
- cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka;
- szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno- konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin;
- cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP;
- cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP tj. cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy;
- posiadający zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium RP;
- w szczególnie uzasadnionych przypadkach, nieuwzględnionych powyżej, komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody komendanta głównego Straży Granicznej może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium RP, w trybie określonym w ustawie z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
Jak wyjaśniła mjr SG Katarzyna Walczak, obywatele Polski, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy obywatel naszego kraju zostanie zarejestrowany, przebadany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.
Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów. Te osoby nie będą kierowane na kwarantannę.
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Bądź na bieżąco i obserwuj
