W poniedziałek (20 listopada) kpt. Straży Granicznej Dariusz Sienicki poinformował o rozbiciu zorganizowanej grupy przemytników ludzi, którzy zostali zatrzymani w pierwszej połowie listopada. W toku prowadzonego śledztwa występuje 32 podejrzanych.
- Postępowanie prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału SG, nadzorowane przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na organizowaniu wbrew obowiązującym przepisom, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, przekraczania granicy białorusko-polskiej - wyjaśnił Sienicki.
Członkowie grupy przemycali obcokrajowców, którzy nie posiadali dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy Unii Europejskiej, po czym przetransportowywali ich do krajów Europy Zachodniej. Mundurowi szacują, że w ten sposób udało się przemycić około 2,6 tys. osób. Cudzoziemiec, który chciał przekroczyć granicę musiał zapłacić za to co najmniej kilka tysięcy dolarów.
- Z ustaleń dokonanych przez funkcjonariuszy pionu operacyjnego Straży Granicznej oraz prokuratora wynika, iż w skład zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej wchodzą zarówno obywatele Polscy jak również Ukraińcy, Irakijczycy i Białorusini. Proceder działania grupy, polegał na organizowaniu nielegalnej migracji już w Turcji, Iraku i na Białorusi - dodaje kpt. Straży Granicznej.
Kim są cudzoziemcy?
Imigrantami najczęściej są Irakijczycy, Syryjczycy i Palestyńczycy, którzy najpierw trafili na Białoruś. Następnie po nielegalnym przekroczeniu granicy z Polską, byli transportowani aż do granicy niemieckiej.
Obecnie w sprawie jest 32 podejrzanych, w tym m.in. obywatele Polski, Ukrainy, Syrii, Iraku, Turcji i Gruzji. W działania są zaangażowane służby z Polski, Litwy oraz Niemiec. Prace prowadzone są przy ścisłej współpracy z Eurojustem i Europolem.
Do tej pory prokurator przestawił zarzuty 6 osobom. Dotyczą one udziału w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej. Przedstawione czyny zagrożone są karą 8 lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował wobec jednego z podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec kolejnych 5 podejrzanych prokurator zastosował dozór policji i zakaz opuszczania kraju.
https://youtu.be/1ouQAuxPySI?si=TQr829ig0nnFNOco
- Z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego oraz wykonywane i planowane czynności procesowe, na obecnym etapie nie udzielamy szczegółowych informacji, co do prowadzonego postępowania - przekazał dział prasowy Prokuratury Krajowej.
- Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli obchodzi 70-lecie istnienia
- LSM na starych zdjęciach. Ta historia zaczęła się od trzech bloków. Zobacz fotografie
- Za nami pierwsza edycja festiwalu mangi i anime Akira w DK Czechów. Zobacz zdjęcia
- Mali hokeiści walczyli na Icemanii w zawodach "Czerkawski Cup". Zobacz zdjęcia
- Ona i on, niebo i grom, losów ciągła zmienność. Targi ślubne trwają. Zobacz zdjęcia
- Żurawie pofrunęły do laureatów. Kto je odebrał? Zobacz zdjęcia z gali
