Polski sąd po stronie dzieci. Rodzeństwo nie musi wracać do Wielkiej Brytanii

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com
Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze odmówił uznania orzeczenia brytyjskiego sądu, który nakazywał powrót dwójki dzieci do Wielkiej Brytanii.

Sprawa dotyczy 11-letniej dziewczynki i 13-letniego chłopca, których matka - obywatelka Polski - wróciła do kraju. "Na wniosek ojca dzieci, obywatela Wielkiej Brytanii, tamtejszy sąd nakazał powrót małoletnich do miejsca zamieszkania ojca. Orzeczenie to zapadło bez wiedzy i udziału w postępowaniu matki dzieci. Sprzeciwiając się powrotowi dzieci do Wielkiej Brytanii, złożyła ona stosowny wniosek w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze podnosząc w nim, że o postępowaniu nie była poinformowana, a tym samym zarówno ona jak i małoletni pozbawieni zostali możliwości obrony praw oraz przedstawienia swych stanowisk przed brytyjskim sądem" - infotmuje Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze.

Prokuratura przyłączyła się do sprawy

Do postępowania przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze przystąpiła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze popierając wniosek matki dziecka. Prokurator podniósł ponadto, że Brytyjski Sąd Rodzinny w nieuprawniony sposób powołał się na przepisy unijne, podczas gdy regulacje te nie miały obecnie zastosowania z uwagi na opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Podkreślił, że Sąd Rodzinny Wielkiej Brytanii rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie mógł oprzeć wyłącznie o dwustronne umowy międzynarodowe, a z przyjętych tam regulacji wynikało jednoznacznie, że przed podjęciem decyzji miał obowiązek wysłuchać drugiego rodzica oraz dzieci.

Orzeczenia sądów

W sprawie tej wypowiedział się już wcześniej Sąd Apelacyjny w Warszawie, który zgodnie z nadrzędną zasadą „dobra dziecka” chronioną Konwencją Haską - oddalił wniosek ojca dzieci domagającego się ich powrotu do Wielkiej Brytanii. Natomiast Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze rozstrzygający wniosek matki małoletnich, podzielając w całości jej argumentację, jak i przedstawioną przez prokuratora, postanowieniem z dnia 22 września 2022 roku odmówił uznania orzeczenia Brytyjskiego Sądu Rodzinnego.

Decyzja ta nie jest prawomocna.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl