To już jubileuszowa, XXX misja Fundacji Okuliści dla Afryki, która od 10 lat pomaga mieszkańcom Afryki, pozbawionym dostępu do specjalistycznego leczenia chorób oczu.
- W tej chwili wykonaliśmy już kilkadziesiąt operacji przywracających wzrok, a w planie mamy ich ok. 200 - informuje prezes fundacji i szefowa misji dr Iwona Filipecka.
To pierwsze operacje oczu w tym rejonie Tanzanii. Lokalny personel uważa, że po pierwszym tygodniu rozejdzie się wieść o tym, że operacja pozwala odzyskać widzenie, że jest bezpieczna i że warto ją wykonać. Kilkoro pacjentów zapisało się już na zabieg drugiego oka w przyszłym tygodniu.
- Jedną z największych niespodzianek jest strach i obawy pacjentów przed niewyobrażalnym dla nich zabiegiem operacyjnym oka. Równocześnie - jeden z nich przejechał aż 530 km, by zostać zoperowanym - relacjonuje wolontariuszka Katarzyna Gogacz.
Polscy lekarze leczą choroby oczu w Afryce
Na bloku pracuje doświadczony polski zespół - dwóch chirurgów, dwie pielęgniarki i asystentka, a w gabinetach przy oddziale pracuje pozostałych trzech wolontariuszy. Wszystkich wspomaga miejscowy zespół medyczny – lekarz, trzy pielęgniarki i personel pomocniczy. W trakcie misji przechodzą oni praktyczne szkolenia z diagnostyki okulistycznej, m.in. obsługi lampy szczelinowej z torem wizyjnym oraz teoretyczne i praktyczne szkolenia z podstaw chirurgii na bloku operacyjnym.
Miejscowy lekarz uczy się badać oczy pacjentów, rozpoznawać zaćmę i jaskrę, leczyć podstawowe choroby i urazy oczu, a także jest szkolony w zaopatrywaniu i szyciu ran. Pomaga również w tłumaczeniu rozmów, gdyż pacjenci bardzo rzadko posługują się językiem angielskim.
- Mam 27 lat i skończyłem medycynę w Mara - opowiada dr Wilisamehe Oneal Siao.[cyt]- Jestem bardzo wdzięczny, że mogę się tu praktycznie uczyć okulistyki. Nauczyłem się pracy na nowoczesnym sprzęcie diagnostycznym, potrafię już rozpoznawać zaćmę i jaskrę. Dzięki szkoleniu przez polskich wolontariuszy jestem w stanie pomóc pacjentom po urazach oczu - dodał.
Szpital działa na terenie Blessed Pier Gorgio Frassati Health Center, której proboszczem od lat jest ks. Wojciech Kościelniak, pochodzący z Krakowa.
Okuliści z Afryki wspomagani przez telemedycynę
- Blessed Pier Gorgio Frassati Health Center to dobre miejsce dla naszej działalności misyjnej w regionie, gdzie nie ma w ogóle możliwości leczenia chorób oczu. Dlatego tak ważne jest dla nas szkolenie lokalnego personelu. Gdy my wyjedziemy - oni tu zostaną i będą mogli diagnozować i leczyć podstawowe choroby oczu, zaopatrywać urazy oczu. Aby ułatwić im pracę w ramach projektu uruchomiona będzie telemedycyna. Tanzański personel będzie mógł wysyłać zdjęcia oczu i badań do polskich specjalistów, którzy będą wspomagali ich działania - wyjaśnia dr Iwona Filipecka.
- Dzięki tym działaniom stworzona została baza szerokiego leczenia okulistycznego pacjentów w regionie i kraju, gdzie jeden okulista przypada na ok. milion mieszkańców - dodaje koordynator projektu Krzysztof Macha.
Dr Filipecka spodziewa się, że kolejna misja okulistów trafi do Kiabakari na wiosnę 2023 r.
W szkole prowadzonej przez parafię zostaną też przeprowadzone badania przesiewowe oczu u uczniów. Wcześniej jej nauczyciele zostali przeszkoleni w kierunku rozpoznawania problemów z widzeniem u dzieci.
Polski ośrodek okulistyczny w Kiabakari powstał m.in. dzięki wsparciu działań fundacji w ramach programu Polskiej Pomocy Rozwojowej oraz przy udziale innych darczyńców z Polski - głównie firm z zaplecza medycznego i technicznego. W szpitalu zgromadzono niezbędny sprzęt operacyjny i diagnostyczny o standardach europejskich>
Źródło:
