Polskie Koleje Państwowe z pomocą dla Ukrainy

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Materiały prasowe PKP
Już ponad 100 tys. obywateli Ukrainy skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity – informuje narodowy przewoźnik kolejowy. W ciągu ostatnich dni ze stacji przygranicznych odprawiono ponad 62,4 tys. uchodźców w różnych kierunkach Polski. Na wielu dworcach działają punkty informacyjne, pomocy udzielają także informatorzy mobilni i wolontariusze.

Od 24 lutego całodobowo działa w PKP Intercity powołany sztab kryzysowy, który koordynuje wszystkie aktywności związane z pomocą, realizowane obecnie przez przewoźnika. Spółka ściśle współpracuje z władzami RP, a także z wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego i władzami lokalnymi.

Pociągi między Polską a Ukrainą cały czas kursują. Wraz z Kolejami Ukraińskimi przewoźnik utrzymuje połączenia z Kijowem, Lwowem i Odessą, umożliwiając uchodźcom przyjazd do Polski. Podróżni docierają głównie do stacji w Przemyślu, Chełmie i Warszawie, gdzie otrzymują niezbędną pomoc, posiłek i informację o dalszej możliwości transportu. W pomoc w zakresie transportu uchodźców z Ukrainy włączyła się także spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa.

W ciągu ostatnich dni ze stacji przygranicznych odprawiono pociągami PKP Intercity ponad 62,4 tys. uchodźców w różnych kierunkach kraju. Również przewoźnicy samorządowi angażują się w pomoc w zakresie transportu obywateli Ukrainy po Polsce. Od 24 lutego do 4 marca br. odprawiono w sumie blisko 200 pociągów, w tym 140 wzmocnionych pociągów stałego kursowania, 32 dodatkowe składy uruchamiane taborem PKP Intercity i 26 pociągów uruchamianych taborem przewoźników regionalnych.

PKP Intercity stale obserwuje frekwencję w swoich pociągach i w razie konieczności wzmacnia je dodatkowymi wagonami. Poza taborem własnym, wykorzystywanych do tego celu jest 20 wagonów udostępnionych spółce przez Koleje Czeskie.

Od 4 marca br. spółka uruchomiła dodatkowy pociąg specjalny relacji Warszawa – Frankfurt nad Odrą, który będzie skomunikowany z połączeniami regionalnymi Deutsche Bahn do Berlina. Pociąg odjeżdża o godzinie 5:17 z Warszawy Wschodniej. Rozszerzony został także zakres kursowania pociągu Berolinum na trasie Warszawa – Berlin, który będzie jeździł również w weekend. W sprawie połączeń między Polską a Ukrainą oraz wzmocnień PKP Intercity pozostaje w stałym kontakcie z Kolejami Ukraińskimi i odpowiada na pojawiające się potrzeby.

Bezpłatne przejazdy

Już ponad 100 tys. obywateli Ukrainy od 26 lutego br. skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity. Po przekroczeniu granicy polskiej mogą oni nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC uruchamianych przez przewoźnika na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe wskazanych kategorii. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie/u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki.

Na wszystkich wagonach 2. kl. pociągów kategorii TLK i IC, z których obywatele Ukrainy mogą korzystać bezpłatnie, sukcesywnie zamieszczane są specjalne oznaczenia w dwóch wersjach językowych.

Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.

Pociągi sanitarne z pomocą dla Ukrainy

Poza realizacją planowych połączeń między Polską a Ukrainą, PKP Intercity aktywnie włącza się w pomoc przy transporcie najpotrzebniejszych produktów dla naszych wschodnich sąsiadów. Od 27 lutego br. pociąg Kiev Express wyruszający z Warszawy w kierunku Kijowa jest codziennie dodatkowo zaopatrzony w prowiant lub artykuły pierwszej potrzeby. Ponadto od 28 lutego br. PKP Intercity, na wniosek Ministerstwa Infrastruktury, uruchamia codziennie dodatkowy pociąg humanitarny na trasie Przemyśl – Mościska. Składy w kierunku Ukrainy zatowarowywane są niezbędnymi produktami m.in. z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W drodze powrotnej zabierają oczekujących na przejazd w kierunku Przemyśla.

Ponadto w ramach współpracy PKP Intercity z Ministerstwem Zdrowia PKP Intercity ma przygotowany specjalny pociąg sanitarny. Skład zestawiony jest z 10 wagonów, część z nich została przystosowana na pomieszczenia sanitarne dla rannych osób (ze sprzętem medycznym i łóżkami polowymi), pozostałe wagony mogą być zatowarowane w najpotrzebniejsze produkty, w tym suchy prowiant i koce dla uchodźców. Obecnie skład pozostaje w gotowości i jest wykorzystywany w zależności od potrzeb.

Informacja na dworcach i infolinia w języku ukraińskim

28 lutego br. PKP Intercity uruchomiło też specjalną infolinię w języku ukraińskim, z której skorzystało już ponad 500 osób. To dedykowany numer dla obywateli Ukrainy, którzy chcą uzyskać informacje w ojczystym języku w sprawie rozkładu jazdy PKP Intercity oraz innych tematów pasażerskich. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w g. 8.00-20.00:
+48 22 473 00 86 - koszt połączenia zgodny z taryfą operatora, 800 033 022 – darmowa infolinia dla wszystkich operatorów krajowych.

Informację na ten temat można znaleźć na naszej stronie internetowej i mediach społecznościowych w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej.

Pracownicy spółki angażują się w swoje obowiązki 24h na dobę, również pracując na dworach m.in. w Przemyślu, Lublinie czy Warszawie, gdzie koordynują realizację przewozów, kierują potokami podróżnych i dokonują odprawy pasażerów. Wsparciem są także informatorzy mobilni i wolontariusze, którzy udzielają uchodźcom niezbędnych informacji również w języku ukraińskim.

Warto wspomnieć, że na wybranych dworach kolejowych działają również punkty pomocowe (recepcyjne i informacyjne) uruchomione przez PKP S.A. Informacje w tym zakresie dostępne są na poniższych stronach w dwóch wersjach językowych: po polsku oraz po ukraińsku.

Bezpieczne przejazdy

Osoby podróżujące pociągami PKP Intercity i przebywające na dworcach mogą czuć się bezpiecznie. Na dworach nad ich bezpieczeństwem czuwają odpowiednie służby. Także w wybranych pociągach PKP Intercity obecni są funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz Policji. Priorytetem jest obecnie bezpieczeństwo oraz sprawność przejazdów pociągami przewoźnika, spółka dokłada wszelkich starań, aby zapewnić je wszystkim podróżnym.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl