Spis treści
Nauczyciele z Polski uczą rodaków za granicami już w 11 krajach
W czwartek 29 czerwca wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski wręczył medale Komisji Edukacji Narodowej nauczycielom kierowanym do pracy wśród Polonii i Polaków za granicą. Wiceszef resortu podziękował nauczycielom za misję, którą wykonują.
Łącznie ponad 100 nauczycieli kierowanych jest do 11 krajów na świecie. Część do Polaków mieszkających na wschodzie, a część do Polonii w różnych częściach świata. Od niedawna kierujemy nauczycielowi do Brazylii i jest tam ich coraz więcej - zaznaczył Piontkowski.
Zwrócił uwagę na nowoczesne metody nauczania, które trzeba było wprowadzić w ciągu ostatnich lat, głównie w związku z pandemią koronawirusa. Jak wskazywał, część z nauczycieli cały czas będzie zmuszona kontaktować się z Polakami za granicą online i w taki sposób prowadzić zajęcia. „Po raz pierwszy na dłuższą metę musieliśmy to zastosować w okresie pandemii. Państwo też na pewno to odczuwali. Na szczęście jest to już za nami, ale te umiejętności techniczne pozostały” - wskazał.
W tych krajach działają szkoły polonijne
Wśród krajów, w których działają szkoły polonijne, znajdują się m.in. Stany Zjednoczone (Nowy Jork, Chicago), Wielka Brytania (Londyn) i Niemcy (Berlin, Monachium). Oto lista wszystkich krajów:
- Egipt,
- Maroko,
- Tunezja,
- Republika Południowej Afryki,
- Chiny,
- Izrael,
- Kuwejt,
- Zjednoczone Emiraty Arabskie,
- Kanada,
- Meksyk,
- USA,
- Austria,
- Belgia,
- Białoruś,
- Bułgaria,
- Chorwacja,
- Czechy,
- Dania,
- Finlandia,
- Francja,
- Grecja,
- Hiszpania,
- Irlandia,
- Islandia,
- Luksemburg,
- Niderlandy,
- Niemcy,
- Norwegia,
- Rosja,
- Szwajcaria,
- Szwecja,
- Słowacja,
- Ukraina,
- Węgry,
- Wielka Brytania,
- Włochy.
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi 74 szkoły polskie przy placówkach dyplomatycznych RP, znajdujących się w 36 krajach na 4 kontynentach. Dzięki tym szkołom ponad 16 000 uczniów ma możliwość pogłębiania swojej wiedzy z zakresu języka polskiego i o Polsce.
13 ciekawostek o edukacji na świecie. Od drzemek po zakaz słodyczy
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą wspiera młodych Polaków
ORPEG jest instytucją wspierającą i promującą naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. Poprzez różne formy kształcenia umożliwia uczniom zdobywanie wiedzy o Polsce oraz doskonalenie umiejętności językowych podczas stałego lub czasowego pobytu w innym kraju.
W tym roku mija 50 lat od utworzenia instytucji, która dziś nawyzywa się Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Niektórzy z państwa są związani od kilkunastu lat, a może nawet więcej, z ośrodkiem i z jego działaniami - podkreślił wiceszef MEiN
Ośrodek zachęca polską młodzież do utrzymania kontaktu z językiem polskim i polską kulturą poprzez naukę online, kształcenie na odległość, korzystanie z oferty dydaktycznej szkół polskich oraz współpracujących z ORPEG nauczycieli i ośrodków polonijnych.
Na stronie ORPEG można sprawdzić bazę szkół polonijnych, oraz innych placówek, w których prowadzona jest co najmniej nauka języka polskiego:
- Szkoły polonijne prowadzone przez organizacje społeczne, parafie i inne podmioty zagraniczne;
- Szkoły z językiem polskim, działające w systemach oświaty innych państw;
- Inne placówki edukacyjne, prowadzące nauczanie języka polskiego za granicą.
Za pomocą formularza elektronicznego można także dokonać rejestracji szkoły w bazie prowadzonej przez ORPEG.
Źródło:
