Ponad 4,5 mln Polaków w wieku 16-74 lata nigdy nie korzystało z internetu. "Dane pokazują jak dużo jest do zrobienia"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
73 proc. internautów do korzystania z sieci używa urządzenia mobilne, najczęściej smartfony.
73 proc. internautów do korzystania z sieci używa urządzenia mobilne, najczęściej smartfony. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Prawie 5 mln Polaków w wieku 16-74 lat wciąż nie posługuje się komputerem. Jedną z istotnych barier są ceny sprzętu elektronicznego. - Rząd ma plan, by teraz sprawy urzędowe załatwiać bez wychodzenia z domu. Tymczasem jeśli Polacy, szczególnie ci starsi, z mniejszych miejscowości i biedniejsi pozostaną wykluczeni cyfrowo starania państwa na niewiele się zdadzą- tłumaczy w rozmowie z AIP ekspert.

4,51 mln Polaków w wieku 16-74 lata nigdy nie korzystało z internetu. Jeszcze więcej, bo 4,78 mln osób nigdy nie obsługiwało komputera. Lockdown, a także inne ograniczenia życia społecznego i gospodarczego wywołane pandemią pogłębiły cyfrowe wykluczenie. Jak wynika z raportu Federacji Konsumentów pt. „Wykluczenie cyfrowe podczas pandemii. Dostęp oraz korzystanie z internetu i komputera w wybranych grupach społecznych”, najbardziej pogorszyła się sytuacja seniorów, a także uczniów, mieszkańców wsi i niepełnosprawnych.

- Dane zebrane przez ekspertów Federacji Konsumentów pokazują jak dużo jest do zrobienia, by wszyscy obywatele naszego kraju mieli taki sam dostęp do nowoczesnych usług. Ma to szczególne znaczenie w czasie pandemii, gdy coraz więcej instytucji oraz urzędów stawia na cyfryzację- tłumaczy w rozmowie z AIP Michał Herde, Federacja Konsumentów.

Pod względem wykluczenia cyfrowego w Unii Europejskiej gorsza sytuacja jest tylko w Portugalii, Grecji, Rumini, Chorwacji, Bułgarii i we Włoszech. Jednak wynik jaki osiągnął nasz kraj, 15 proc. osób niekorzystających nigdy z internetu, również jest znacznie poniżej średniej dla państw UE, wynoszącej 9 proc.

Pod względem osób, które nigdy nie korzystały z komputera także zajmujemy 20. miejsce. Za nami są te same państwa, tylko w innej kolejności. Wynik Polski (19 proc.) również jest znacznie poniżej średniej UE, wynoszącej 14 proc.

- Rząd ma plan, by teraz sprawy urzędowe załatwiać bez wychodzenia z domu. Tymczasem jeśli Polacy, szczególnie ci starsi, z mniejszych miejscowości i biedniejsi pozostaną wykluczeni cyfrowo starania państwa na niewiele się zdadzą- wyjaśnia ekspert i dodaje, że Federacja Konsumentów jest zdecydowanie przeciwko jakimkolwiek pomysłom, które mogą pogłębić to wykluczenie.

Herde wymienia tutaj m.in. propozycje wprowadzenia tzw. podatku od smartfonów, który spowoduje wzrost cen elektroniki. - Tym bardziej, że już dziś dla wielu Polaków cena komputera, laptopa lub smartfona jest zbyt wysoka. Federacja apeluje do rządu, by zarzucił tego typu pomysły- tłumaczy.

Najbardziej na wykluczenie narażone są gospodarstwa domowe o najniższych miesięcznych dochodach (poniżej 2500 zł netto). Dominują one wśród wszystkich gospodarstw nieposiadających dostępu do technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Problem braku lub nieużywania komputera dotyczy w Polsce większej liczby osób niż problem braku dostępu lub nieużywania internetu.

Wniosek ten można powiązać z faktem, że w Polsce komputer stacjonarny nie jest najpopularniejszym narzędziem do korzystania z internetu. 73 proc. internautów wykorzystuje do tego urządzenia mobilne, najczęściej smartfony. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn braku dostępu do internetu w domu należy zauważyć zbyt wysokie koszty sprzętu (21,6 proc.) oraz zbyt wysokie koszty dostępu (14,7 proc.). Zbyt wysokie koszty sprzętu i dostępu stanowią barierę w posiadaniu dostępu do internetu w domu zwłaszcza dla gospodarstw domowych w mniejszych miastach i na wsiach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl