Badanie pokazuje, że 67 proc. Polaków negatywnie ocenia zaangażowanie polskiego Kościoła katolickiego w politykę, uważając je za nadmierne. 13 proc. ankietowanych relacje Kościoła z polityką ocenia neutralnie, a tylko 9 proc. pozytywnie, twierdząc, że Kościół angażuje się w politykę tyle, ile trzeba.
Wyborcy opozycji bardziej krytyczni
Najbardziej krytyczni wobec politycznego zaangażowania Kościoła w politykę są zwolennicy opozycji. Uważa tak zdecydowana większość wyborców Koalicji Obywatelskiej (93 proc.), Lewicy (98 proc.) i Polski 2050 Szymona Hołowni (85 proc.). Na drugim biegunie znajdują się zwolennicy partii rządzącej, z których prawie jedna trzecia (32 proc.) pozytywnie ocenia relacje Kościoła z polityką, choć też prawie tyle samo (28 proc.) relacje te ocenia negatywnie.
Polacy chcą odpolitycznionego Kościoła
Aż 82 proc. naszych rodaków jest zadnia, że Kościół powinien zachować neutralność wobec polityki, a zaledwie 9 proc. dopuszcza możliwość politycznego angażowania się tej instytucji. Za polityczną neutralnością Kościoła opowiadają się prawie wszyscy wyborcy Koalicji Obywatelskiej (97 proc.) i Lewicy (97 proc.), przeważająca większość wyborców Polski 2050 Szymona Hołowni (92 proc.), ale również większość wyborców Prawa i Sprawiedliwości (68 proc.). Co czwarta osoba (25 proc.) popierająca partię rządzącą uważa, że Kościół może się angażować w politykę. Po stronie opozycji praktycznie nie ma osób podzielających ten pogląd (po 2 proc.).
Skandale pedofilskie zniechęcają do Kościoła
Odnosząc się do skandali pedofilskich w polskim Kościele i tuszowania tych afer przez lata, prawie połowa Polaków (46 proc.) twierdzi, że zniechęca ich to do Kościoła, ale nie wpływa na ich wiarę. Co czwarty badany (26 proc.) przyznaje, że zniechęca go to zarówno do Kościoła, jak i do wiary.
Wśród elektoratu partii rządzącej oraz części opozycji przeważają opinie, że ujawnione skandale pedofilskie zniechęcają do Kościoła, ale nie do wiary (PiS – 44 proc., KO – 53 proc., Polska 2050 – 56 proc.). W elektoracie Lewicy dominują głosy, że zniechęca to do Kościoła, ale również do wiary (52 proc.).
Katolicy, ale niepraktykujący
Z badania wynika, że 43 proc. Polaków deklaruje się jako niepraktykujący katolicy, 33 proc. jako katolicy praktykujący, a 11 proc. jako ateiści lub agnostycy. Najwięcej praktykujących katolików jest wśród wyborców PiS (62 proc.) i Polski 2050 Szymona Hołowni (33 proc.). W elektoracie opozycji przeważają katolicy niepraktykujący (KO – 48 proc., Lewica – 53 proc., Polska 2050 – 52 proc.).
Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1076 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 19 – 22 lutego 2021 roku. Metoda: CAWI.
