Ponad 900 osób weźmie udział w programie Recepta na Ruch w województwie pomorskim

KŁG
Pacjent będzie uczestniczył w programie 18 tygodni. Fizjoterapeuta dobierze mu zakres działań i metod, zależnie od stanu zdrowia i kondycji fizycznej.
Pacjent będzie uczestniczył w programie 18 tygodni. Fizjoterapeuta dobierze mu zakres działań i metod, zależnie od stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Karolina Misztal
Copernicus Podmiot Leczniczy z Gdańska i Przychodnia Morska Janczewscy z Gdyni przeprowadzą pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia Recepta na Ruch. Pod opieką będą mieć 913 pacjentów i zapewnią im m.in. konsultacje z fizjoterapeutami.

Placówki z Gdyni i Gdańska wezmą udział w pilotażowym programie

Recepta na Ruch to program profilaktyczny wspierający pacjentów z problemami zdrowotnymi wymagającymi aktywności fizycznej. Mogą wziąć w nim udział osoby powyżej 25 lat w stanie zdrowia pozwalającym na samodzielny udział w treningu. Warunkiem uczestnictwa jest korzystanie z aplikacji mobilnej mojeIKP.

W piątek rzeczniczka pomorskiego NFZ Monika Kierat poinformowała, że w woj. pomorskim program zrealizują dwie placówki wyłonione w konkursie: Copernicus Podmiot Leczniczy przy ul. Powstańców Warszawskich 1-2 w Gdańsku i Przychodnia Morska Janczewscy przy ul. Obrońców Wybrzeża 8 w Gdyni. Pierwszy z nich zaopiekuje się 793 pacjentami, a drugi – 120.

Do programu zakwalifikowano pacjentów ze specjalnym elektronicznym skierowaniem od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki lub położnej POZ, od fizjoterapeuty, a także od lekarzy specjalistów: neurologa, kardiologa, ortopedy, gastrologa, diabetologa, onkologa, ginekologa, urologa, endokrynologa i pulmonologa.

Pacjent będzie uczestniczył w programie 18 tygodni. Fizjoterapeuta dobierze mu zakres działań i metod, zależnie od stanu zdrowia i kondycji fizycznej.

- Program składać ma się z dwóch modułów. Pierwszym będą prowadzone przez fizjoterapeutę treningi stacjonarne odbywające się dwa razy w tygodniu. W drugim będzie praca własna uczestnika programu przy wykorzystywaniu funkcjonalności aplikacji mojeIKP - poinformowała rzecznika gdańskiego NFZ.

Dodała, że w ramach pilotażu przewidziane są również konsultacje z dietetykiem, a w razie potrzeby z psychologiem i z lekarzem specjalistą.

Pilotaż potrwa do października 2025 roku. Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ na jego wykonanie w swoim regionie wyda ponad 2,5 mln zł, w całym kraju będzie to ponad 27 mln.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl