Pora monsunowa zbiera żniwo w Indiach. Niemal 50 osób zginęło w tym tygodniu na skutek burz

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
Do tej pory więcej osób zginęło w Indiach od uderzeń piorunów niż powodzi. W reakcji na tragiczne w skutkach burze tamtejszy rząd wydał nowe wytyczne.
Do tej pory więcej osób zginęło w Indiach od uderzeń piorunów niż powodzi. W reakcji na tragiczne w skutkach burze tamtejszy rząd wydał nowe wytyczne. fot. Wojciech Matusik / Polska Press
Siedem osób zostało zabitych przez piorun w północnych Indiach, co zwiększyło w tym tygodniu liczbę ofiar śmiertelnych do 49. Do tragedii doszło w stanie Uttar Pradesh, który jest obecnie w porze monsunowej - informuje Sky News. Portal powołuje się również na badania sugerujące, że "wzrost temperatury zaledwie o jeden stopień zwiększa liczbę uderzeń piorunów o 12 proc.".

Ostatnie siedem zgonów to głównie rolnicy, którzy podczas ulewy schronili się pod drzewami. Według policji w pobliskim mieście Kaushambi czterech pochodziło z tej samej rodziny.

W tym sezonie, jak do tej pory, więcej osób zginęło od uderzeń piorunów niż podczas powodzi. W reakcji na tragiczne w skutkach burze rząd Indii wydał nowe wytyczne.

- Ludzie umierają bardziej od piorunów niż incydentów związanych z deszczem, chociaż jest to czas, kiedy ludzie (zazwyczaj) umierają z powodu powodzi - powiedział rzecznik Shishir Singh.

Od wiosny zginęło już 750 osób

Według Sanjay Srivastava z indyjskiego Departamentu Meteorologii statystyki pokazują, że od kwietnia w Indiach od piorunów zginęło niemal 750 osób. Z kolei dyrektor generalny Centrum Nauki i Środowiska Shishir Singh zaznaczyła, że globalne ocieplenie mogło mieć realny wpływ na liczbę uderzeń piorunów.

Sky News zauważa, że istnieją badania, które przewidywały, iż wzrost globalnych temperatur nawet od jeden stopień może doprowadzić do zwiększenia liczby uderzeń piorunów o 12 proc.

Zanieczyszczenie środowiska też może mieć wpływ na częstotliwość piorunów

Dyrektor Departamentu Meteorologii JP Gupta powiedział, że liczba burz i uderzeń błyskawic wzrosły w tym roku z powodu wzrostu poziomu zanieczyszczenia środowiska.

- Wysoka temperatura gruntu prowadzi do parowania ze zbiorników wodnych, co dodaje wilgoci do atmosfery - tłumaczył. - Obecność aerozoli z powodu zanieczyszczenia powietrza stwarza sprzyjające warunki, aby chmury burzowe wywoływały aktywność piorunową - dodał cytowany przez Sky News

od 16 lat

Źródło: Sky News

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl