Porozumienie przewiduje, że dotychczasowe dodatki dla pielęgniarek zostaną włączone do wynagrodzenia zasadniczego.
Od 1 września br. wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie o 1100 zł brutto, a od 1 lipca 2019 roku - o kolejne 100 zł.
- Jeżeli dodatek Zembalowy wejdzie w podstawę czyli w wynagrodzenie zasadnicze to pielęgniarki, które mają wysługę, dodatki za dyżury nocne i świąteczne, realnie na tym skorzystają - komentuje Anita Drążek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie.
Natomiast jeżeli tzw. dodatek Zembalowy nie zostanie wprowadzony do podstawy, istnieje ryzyko, że po 2019 roku będzie pielęgniarkom odebrany. Termin ostatniej transzy wyznaczono na wrzesień 2018 roku.
- Z tego punktu widzenia porozumienie jest korzystnym rozwiązaniem - tłumaczy Anita Drążek i dodaje, że w zmianach warunków wynagrodzenia nie chodzi o dodatkowe pieniądze dla pielęgniarek i położnych tylko o inną formę ich wypłacenia.
To, co jeszcze reguluje to rozporządzenie to kwestia związana ze zmianą norm zatrudnienia.
- Na oddziałach o większej liczbie łóżek będzie wzrastała liczba etatów. To rozwiązanie jest lepsze od obecnie obowiązującego rozporządzenia o minimalnej normie zatrudnienia. Zmiany zagwarantowałyby większą ilości personelu na oddziałach - przekonuje przewodnicząca OIPiP w Rzeszowie.
O tym, czy wynikające z porozumienia warunki są dobre, jak mówią pielęgniarki, okaże się dopiero po wprowadzeniu ich w życie.
W podkarpackich szpitalach sytuacja z punktu widzenia pacjentów wciąż nie wygląda dobrze. Tylko dziś do pracy nie przyszło 511 pielęgniarek. To o 82 osoby więcej niż było dzień wcześniej.
Z powodu absencji chorobowej w szpitalu w Mielcu nieobecnych było 115 pielęgniarek i położnych, w placówce przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie 158, w Tarnobrzegu 161, a w Stalowej Woli 77 pracowników medycznych.
Jutro w placówce „na górce“ w Rzeszowie od godz. 9 będą trwały mediacje. Spór zbiorowy wchodzi w kolejną fazę.
WIDEO: Pielęgniarki ze szpitala Miejskiego w Rzeszowie chcą podwyżek
