Posłowie wskazali kandydatów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wśród nich m.in. Agnieszka Glapiak i Maciej Świrski

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Siedziba Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Siedziba Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wikipedia.org/krrit.gov.pl
Prawo i Sprawiedliwość wskazało kandydatów do KRRiT. To były wiceprezes Polskiej Agencji Prasowej i obecny przewodniczący Rady Nadzorczej PAP Maciej Świrski oraz dziennikarka, była dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu i sekretarz w Radzie Nadzorczej PAP, Agnieszka Glapiak. Z kolei posłowie Koalicji Obywatelskiej zgłosili kandydatury red. naczelnego czasopisma „Dziennikarstwo i Media” Andrzeja Szynola i prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu Jędrzeja Skrzypczaka.

Obecna kadencja członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kończy się we wrześniu. KRRiT składa się z 5 członków powoływanych na 6-letnią kadencję - dwóch wyznacza prezydent RP, dwóch Sejm i jednego Senat.

Maciej Świrski

Wskazany przez posłów PiS Maciej Świrski od 2017 roku zasiadał w Radzie Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej jako jej wiceprzewodniczący, a od 2021 roku jest jej przewodniczącym. Rada nadzorcza PAP pod jego kierunkiem nadzoruje plan zmian technologicznych i organizacyjnych PAP, wprowadzanie nowych usług dla klientów Agencji, walkę z dezinformacją (serwis Fake Hunter) i aktywizację Polskiej Agencji Prasowej na arenie międzynarodowej.

Od 2006 do 2009 roku Świrski był wiceprezesem PAP, odpowiadając za technologie, finanse i działalność internetową agencji. Świrski opracował wówczas strategię Agencji, szczególnie w zakresie zastosowania nowych technologii (audio i video w strumieniu treści agencyjnych) i tworzenie nowych produktów w obliczu zmieniającego się rynku mediów. Nadzorował wykonanie i końcowe rozliczenie planu restrukturyzacyjnego zmieniającego technologiczne oblicze PAP SA, z czego najważniejsze było zbudowanie nowego systemu agencyjnego. Umożliwił on Agencji dystrybucję pakietowanych treści multimedialnych (tekst, foto, audio, video), opisanych metadanymi zgodnie ze standardem IPTC.

„W czasie jego kadencji w zarządzie, PAP po raz pierwszy w historii swojego działania jako SSP uzyskała dodatni wynik finansowy” – wskazano w sejmowym uzasadnieniu kandydatury Świrskiego.

Świrski jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, PMTP University of Wisconsin (Milwaukee), MBA (Akademia Koźmińskiego). W 2012 roku założył Redutę Dobrego Imienia - Polską Ligę przeciw Zniesławieniom, której jest prezesem. Statutowym celem fundacji jest obrona dobrego imienia Polski na drodze prawnej i informacyjnej. Od 2013 do 2015 roku był rzecznikiem Zespołu Ekspertów Profesora Piotra Glińskiego. W latach 2016 r. - 2018 r. pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Fundacji Narodowej. Jest blogerem politycznym (publikuje na Salon24.pl i wPolityce.pl). W sejmowym uzasadnieniu zwrócono uwagę, że Świrski jako pierwszy postawił publicznie kwestię związku pomiędzy wizerunkiem Polski a bezpieczeństwem narodowym w kontekście art. 5 Traktatu NATO i w ramach działań Reduty Dobrego Imienia o tym przypomina.

Agnieszka Glapiak

Kandydatką do KRRiT wysuniętą przez posłów PiS jest też była dyrektor CIR Agnieszka Glapiak, dziennikarka, politolog i urzędnik administracji publicznej. Jest specjalistą w dziedzinie komunikacji społecznej i marketingu politycznego, a także specjalistą w dziedzinie samorządu terytorialnego.

Agnieszka Glapiak to doktorantka Uniwersytetu Śląskiego. Ukończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia MBA, a także podyplomowe studia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Utworzyła i prowadzi think tank: Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej, które działa w ramach Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

W administracji pełniła funkcje kierownicze. Aktualnie jest dyrektorem Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej, gdzie odpowiada za kreowanie wizerunku MON i Sił Zbrojnych RP oraz za komunikację resortu i Wojska Polskiego. Była dyrektorem Centrum Informacyjnego Rządu, kreowała politykę informacyjną rządów trzech premierów. Kierowała również Departamentem Komunikacji Społecznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie inicjowała szereg przedsięwzięć służących poprawie wizerunku służb mundurowych.

Ma wieloletnie doświadczenie dziennikarskie, pracowała m.in. w TVP, była dziennikarką działu krajowego „Życia Warszawy”, publikowała w „Rzeczpospolitej”, pisała artykuły w prasie lokalnej. Obecnie jest członkiem Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej, jako sekretarz.

Adam Szynol

Kandydaturę Adama Szynola wysunęli posłowie Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska. Szynol jest adiunktem w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego (od 2006 roku). Obecnie kieruje w nim Zakładem Dziennikarstwa. Wyższe wykształcenie zdobywał na dwóch wrocławskich uczelniach: Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie uzyskał stopień magistra i specjalność trenera lekkiej atletyki (VI 1994), oraz w Uniwersytecie Wrocławskim, zostając magistrem filologii polskiej (VI 1998). Edukację na tej drugiej uczelni kontynuował, pisząc doktorat poświęcony dolnośląskiej prasie codziennej po roku 1989. Stopień doktora uzyskał w marcu 2003 roku.

We wrześniu 2021 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauk o komunikacji społecznej i mediach na podstawie cyklu publikacji pt. „Transformacja polskich mediów po roku 1989 ze szczególnym uwzględnieniem regionalnej prasy codziennej”.

Dr hab. Adam Szynol pracował jako dziennikarz radiowy oraz reporter w prywatnej stacji telewizyjnej. W 2020 roku został redaktorem naczelnym naukowego czasopisma – „Dziennikarstwo i Media”, które znalazło się na liście periodyków punktowanych ministerstwa edukacji i nauki.

Jędrzej Skrzypczak

Posłowie KO zgłosili też kandydaturę prof. Jędrzeja Skrzypczaka, medioznawcy, politologa i prawnika, radcy prawnego. Jest kierownikiem Zakładu Systemów Medialnych i Prawa Prasowego na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji (1995) oraz Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa (1996) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1999 uzyskał na UAM stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na podstawie pracy zatytułowanej „Ochrona nadań organizacji radiowotelewizyjnych w Polsce”. Habilitował się na tej samej uczelni w 2011 roku w oparciu o rozprawę pt. Polityka medialna w okresie konwersji cyfrowej radiofonii i telewizji.

W 1999 r. został zatrudniony jako adiunkt w Zakładzie Systemów Prasowych i Prawa Prasowego WNPiD, został później kierownikiem tego zakładu i profesorem UAM (od 2013).

Prof. Skrzypczaka to sędzia Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu i delegat na Okręgowy i Krajowy Zjazd Radców Prawnych, członek Wyższej Komisji Rewizyjnej Krajowej Izby Radców Prawnych.

W latach 2011-2016 roku wybrany jako kandydat UAM przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do Rady Nadzorczej Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia „Radia Merkury” w Poznaniu. Pełnił tam funkcję wiceprzewodniczącego przez dwie kadencje. Od 2017 roku członek Komisji Rewizyjnej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców „REPROPOL”.

td

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl