Szef KRRiT Maciej Świrski pisze do PKW. Domaga się kontroli w TVP ws. debaty prezydenckiej

Marcin Koziestański
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Według szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego, emitując w piętek debatę z częścią kandydatów na prezydenta, Telewizja Polska naruszyła przepisy Kodeksu wyborczego. Świrski skierował pismo w tej sprawie do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej - informuje portal wirtualnemedia.pl.

KRRiT interweniuje ws. debaty

W piątek wieczorem wspólną debatę w Końskich z ośmioma kandydatami na prezydenta poprowadzili dziennikarze Telewizji Polskiej, TVN i Polsatu. Telewizja Polska zapewniła, że nie była organizatorem wydarzenia, tylko odpowiadała za jego transmisję.

W poniedziałek szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski skierował w tej sprawie pismo do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka. – W związku z zastrzeżeniami dotyczącymi „debaty”, która została wyemitowana przez Telewizję Polską Spółka Akcyjna w likwidacji w dniu 11 kwietnia 2025 r. w trakcie trwającej kampanii wyborczej na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczył.

Przywołał przepisy Kodeksu wyborczego i rozporządzenia KRRRiT, zgodnie z którymi Telewizja Polska w ciągu ostatnich dwóch tygodni przed głosowaniem na prezydenta musi zorganizować debatę z udziałem wszystkich zarejestrowanych kandydatów. Wskazano, że każdy kandydat ma otrzymać taki sam czas na wypowiedzi, a o debacie zostać poinformowany minimum 48 godzin przed jej rozpoczęciem - podają wirtualnemedia.pl.

Jakie przepisy miała naruszyć TVP?

Zdaniem szefa KRRiT piątkowe wydarzenie miało charakter debaty. W konsekwencji TVP naruszyła szereg przepisów, poprzez:

  • naruszenie zasady zagwarantowania równych warunków udziału w debacie każdemu kandydatowi i uniemożliwienie udziału w tej debacie wszystkim zarejestrowanym kandydatom na prezydenta RP,

  • niepoinformowanie co najmniej na 48 godzin przed emisją debaty kandydatów o terminie i tematach debaty,

  • wyemitowanie debaty w terminie niezgodnym z określonym tym przepisie, tj. wskazującym, iż debata powinna być wyemitowana w okresie ostatnich dwóch tygodni poprzedzających dzień wyborów.

Maciej Świrski zwrócił się do przewodniczącego PKW o „podjęcie stosownych działań przez Państwową Komisję Wyborczą w celu zagwarantowania przestrzegania prawa wyborczego w toczącej się kampanii wyborczej”.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl