Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie poinformował PAP w poniedziałek, że wyrok na posiedzeniu niejawnym zapadł 9 kwietnia br. Powodem była "skarga Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji na bezczynność Przewodniczącego KRRiT w przedmiocie przekazania środków na realizację misji publicznej". Sąd stwierdził, że "bezczynność Przewodniczącego KRRiT miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa" i "wymierzył Przewodniczącemu KRRiT grzywnę w wysokości 50 tys. złotych". Ponadto przyznał na rzecz Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji z siedzibą w Warszawie sumę pieniężną w wysokości 30 tys. złotych.
Stronom postępowania będzie przysługiwała możliwość jego zaskarżenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem.
"Z uwagi na fakt, że wyrok został wydany w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym poznanie motywów rozstrzygnięcia będzie możliwe po sporządzeniu uzasadnienia w sprawie" - poinformował WSA.
W 2024 r. KRRiT zablokował przekazywanie pieniędzy z abonamentu należnych TVP w ramach finansowania misji publicznej. Zdecydowano, że rada będzie przekazywać środki do depozytu sądowego, a nie bezpośrednio do spółek publicznej radiofonii i telewizji. Rada tłumaczyło to "chaosem prawnym powstałym w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji wywołanym decyzjami ministra kultury i dziedzictwa narodowego".
Jesienią ubiegłego roku KRRiT powołując się na wrześniową powódź zdecydował wypłacić pieniądze dla telewizji, większość środków miała trafiać do regionalnych ośrodków TVP.
PAP zwróciła się do KRRiT z prośbą o stanowisko. Do momentu nadania depeszy nie uzyskała komentarza.
Niemal rok temu posłowie koalicji rządzącej złożyli w czwartek w Sejmie wstępny wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunał Stanu. Podpisało się pod nim 185 parlamentarzystów.
Źródło:
