Ponad tysiąc interwencji strażackich
"W czwartek 17 sierpnia strażacy odebrali 1178 zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz opadów deszczu" – poinformowała w piątek nad ranem Państwowa Straż Pożarna.
Z przekazanych informacji wynika, że najgorsza sytuacja była w województwach: śląskim (297 interwencji), dolnośląskim (238 interwencji) oraz opolskim (168 interwencji). Wiele interwencji strażacy podjęli również na Podkarpaciu, w Wielkopolsce i na Mazowszu.
Gwałtowna burza nad Warszawą. Usterka na Dworcu Zachodnim, zalane jezdnie
Burza, która przeszła w nocy i nad ranem nad stolicą, wywołała utrudnienia na drogach. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na trasie S79 na odcinku węzeł Warszawa Lotnisko – węzeł Marynarska w wyniku obfitych opadów deszczu doszło do zalania pasa służącego do zawracania oraz łącznicy zjazdowej w ul. Sasanki w kierunku ul. Żwirki i Wigury.
"Trwa akcja wypompowywania wody. Wyznaczono objazd drogami lokalnymi. Utrudnienie powstało około godz. 5.36. Przewidywany czas trwania utrudnienia to około trzy godziny" – podała GDDKiA.
Burza spowodowała również usterkę urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji kolejowej Warszawa Zachodnia, przez co pociągi mogły mieć opóźnienie do kilkudziesięciu minut.
"Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zakończyły usuwanie usterki urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji Warszawa Zachodnia, która wystąpiła po przejściu burzy. Sytuacja na Warszawskim Węźle Kolejowym powoli stabilizuje się. Przywracana jest rozkładowa organizacja ruchu pociągów. Informacje o zmianach w kursowaniu pociągów podawane są na stacjach i przystankach oraz w pociągach. Prosimy o zwracanie uwagi na komunikaty" – poinformowała w komunikacie Magdalena Janus z zespołu prasowego spółki PKP PLK.
Z kolei st. kpt. Michał Klaus z warszawskiej straży pożarnej przekazał PAP, że do godz. 7 strażacy odnotowali 16 zdarzeń związanych z burzą, która przeszła nad Warszawą. – Dotyczą one głównie zalanych piwnic i garaży oraz połamanych drzew –wyjaśnił.
Dodał, że nie ma osób poszkodowanych, a najwięcej zgłoszeń strażacy otrzymali z Mokotowa i Ochoty.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Nie żyje kobieta, w którą trafił piorun
Najtragiczniejsze żniwo burza zebrała w województwie świętokrzyskim. Jędrzejowscy policjanci otrzymali w czwartek wieczorem informację, że ma terenie jednej z posesji w miejscowości Aleksandrów w gminie Sędziszów, leży nieprzytomna kobieta, w którą uderzył piorun.
– 76-latka została przewieziona do szpitala. Niestety, po dwóch godzinach otrzymaliśmy informację, że kobieta zmarła – powiedziała PAP st. sierż. Beata Soboń z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie.
Poza tym tragicznym zdarzeniem, czwartkowa nawałnica nie wyrządziła poważniejszych szkód. Świętokrzyscy strażacy interweniowali 15 razy, wyjeżdżając głównie do połamanych konarów drzewa gałęzi.
Skutki ulew i silnego wiatru na Śląsku i Dolnym Śląsku
Na Dolnym Śląsku interwencje związane były przede wszystkim z intensywnymi opadami deszczu. Chodziło głównie o wypompowywanie wody i usuwanie zwalonych konarów. Dyżurna stanowiska kierowania Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu poinformowała, że najtrudniejsza sytuacja była w powiecie karkonoskim.
– Tam nie tylko trzeba było wypompowywać wodę z zalanych domów, ale również ustawiano worki z piaskiem, by ratować przed zalaniem budynki. W samej Jeleniej Górze również było sporo zdarzeń – przekazała PAP dyżurna.
Z kolei w Jeleniej Górze w dzielnicy Maciejowa rzeka Radomierka wystąpiła z brzegów i zalewała pobliskie budynki.
– Wiele interwencji było też w powiatach: polkowickim, świdnickim, złotoryjskim, wrocławskim. Chodziło głównie o wypompowywanie wody i usuwanie zwalonych konarów drzew – poinformowała dyżurna KW PSP we Wrocławiu.
Na Śląsku doszło do uszkodzenia 10 dachów, sześć na budynkach mieszkalnych i cztery na gospodarczych. Najwięcej pracy strażacy mieli w powiecie gliwickim i Gliwicach, a także w Mysłowicach, Sosnowcu i Bytomiu.

mm